Novotný už chystá desku vlasovcům a ujišťuje, že se o ní dozvědí i Noční vlci

Eric Drooker

Pražské Řeporyje připravily s blížícím se jarem symbolické přivítání ruským motocyklistům, kteří si říkají Noční vlci a slouží propagandě Kremlu. Řeč je o pamětní desce, kterou na počest Ruské osvobozenecké armády právě nechává vyrobit řeporyjský starosta Pavel Novotný.

Do zmíněné okrajové čtvrti Prahy sice Putinovi okázalí propagandisté nezajíždějí, její starosta ale zajistí, aby zprávy o letošní ruské provokaci doplnila také informace o odhalení památníku s obsáhlou připomínkou zásluh tzv. vlasovců na osvobození Prahy v květnu 1945.

Reakce pod Novotného tweetem, doplněným o obsáhlý text určený k vybroušení na desku z nerezové oceli, předznamenávají pozitivní přijetí chystaného památníku. Pokud Novotnému vyjde jeho záměr, aby zprávy o provokacích tzv. Nočních vlků našly v médiích protiváhu v podobě informace o památníku vlasovcům, vyšle tak jasný signál o tom, že českou společnost nereprezentují jen Putinovi slouhové. Jednou z takových je např. předsedkyně frýdeckomístecké pobočky „vodičkovců“ Bronislava Brixová Matušková, která Vlkům v Česku porůznu umetala cestu, když jim její úřad pomáhal organizovat různé akce.

Vůči jinak dobře přijímanému textu směřovala snad jen výtka k jeho údajně nestřídmému rozsahu. Novotný na to poznamenal, že text je odsouhlasený a Řeporyje jsou dost bohatá obec na to, aby si podle libosti nechala tesat třeba i romány.

Zmíněná parta ruských motorkářů popírá sebe samu hned ve dvou ohledech. Podstatou autentických motorkářských klubů je nespoutanost a – snad jen výjimkou několika nechvalně proslulých násilnických gangů – svoboda. Putinovi patolízalové napasovaní do kožených vest s třásněmi a ozdobení svatojiřskými stuhami na této symbolice pouze parazitují, když ji prolínají s odkazy na agresivní imperiální politiku Kremlu stalinské epochy i posledních let.

Úsměvy pak vzbuzuje skutečnost, že navzdory adoraci všeho ruského a až chorobného zatracování Západu našli „Noční vlci“ zalíbení v amerických strojích. V seriálu (!) rozhovorů pro nejznámější český dezinformační web, který svou nechvalnou proslulost podpořil i prokázaným psaním na politickou objednávku (např. bývalého jihomoravského hejtmana Haška a jeho úřadu), se předák ruského gangu Zaldostanov pokoušel tyto posměšky zahnat zmínkami o vlastním, ruském motocyklu, o němž, jak přiznal, se svými druhy už dlouho sní. Za to, že jezdí na stroji Harley Davidson, by mu pak podle jeho představ měla být Amerika vděčná, neboť tím prý pomáhá její ekonomice.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články