Novotný: Vojtěch Filip není komunista, ale prospěchář v Babišově zadku. Ruských košťat jsem se nebál

Pavel Novotný (FB)

Pavel Novotný | FOTO: FB

Vojtěch Filip je naprostý ubožák, pokouší se na mně zviditelnit, říká starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) v rozhovoru pro deník FORUM 24. Reaguje tak na opakované výroky předsedy komunistů, který ho v souvislosti s jeho lokálními iniciativami obvinil z neofašismu. Zdůrazňuje přitom, že kauza ricin je bagatelizovaná. Premiér Andrej Babiš (ANO) podle něj chtěl pouze uklidnit veřejnost.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Liga proti antisemitismu se vás, starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) a primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) zastala kvůli výrokům předsedy KSČM Vojtěcha Filipa v nedělní Partii na TV Prima, kde vás nařkl z propagace neofašismu a neonacismu. Jaká byla vaše první reakce?

Potěšili mě. Vojtěch Filip je naprostý ubožák, který si vůbec nemyslí, že jsem fašista. Je to prospěchář, který se na mně pokouší jenom zviditelnit jako řada jiných politiků.

Daří se mu to?

Myslím, že ano. Ani se mu nedivím, že toho využívá. Mé popularity využívají i moji spolustraníci. Jenže Vojtěch není ani komunista, je to prospěchářský zm*d. Mohu si vážit mladých komunistů u nás na Praze 13, kteří mi dělají zlo v Řeporyjích, protože jsou to levičáci. Ale znovu opakuji, že Vojtěch není nic víc než prospěchářská svině, žádný komunista. A myslím to naprosto vážně. Je to člověk s hlavou v Babišově miliardářském zadku. Takže můžu mít z jeho výroků akorát srandu. Upřímně přiznávám, že jsem se dříve jimi trochu trápil, ale dnes už vůbec. Soudruh Filip je bolševická svině, která by neměla být ani připuštěná do jakékoliv debaty. Ještě chápu Českou televizi, která musí být vyvážená, ale u Primy se trochu divím, že tyhle lidi ještě vůbec pouští na obrazovku. Mně se z toho nedělá dobře. Mají tam zvát hezké lidi, jako jsem já, a ne ošklivé zrůdy, jako je pan Filip.

Tvrdíte, že Filip není komunista, ale v pořadu prosazoval jejich běžnou rétorickou linku. Například se zastával Ruska.

To ano, on je sice bolševická svině, ale tomu srdíčku chybí revoluční zápal. Normální komunista by se nikdy nespojil s Babišem. To je velkokapitalista.

Zmiňovaná Liga zároveň vyzvala k omluvě s tím, že v opačném případě chtějí iniciovat protestní akce. Omluva se tedy zřejmě nekonala?

Ne, ani jsem ji od těch komunistických sviní nečekal. Ale té Lize jsem hrozně vděčný, opravdu mě lidsky potěšilo, že se za nás postavila. Tak to prostě je. A panu Vojtěchovi bych vzkázal, že bych si přál, aby si šel konečně lehnout. Je to hanba nejenom tohoto národa, ale i komunistické strany.

V polovině června opustila dvojice vyhoštěných ruských diplomatů ČR. Premiér Andrej Babiš (ANO) s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD) již dříve řekli, že kauza ricin byla smyšlená a důsledkem sporů mezi pracovníky ruského velvyslanectví. Jak se na tohle díváte zpětně?

Jsem si vědom toho, jakým způsobem tuhle kauzu vnímá česká veřejnost. Ale já vím, jak to bylo. Jsem seznámen s některými utajovanými dokumenty a rozhodně to není, jak tvrdí pan Babiš. V té věci podnikám i nějaké právní kroky, ale nechci to hrát veřejně. Zkrátka jsem velmi rozpačitý z toho, co jsem viděl na vlastní oči v daných dokumentech, a z následných výroků, které pronesl na tiskové konferenci pan Babiš.

Jak jste se k daným dokumentům vlastně dostal?

Musel jsem být jako oběť seznámen s utajenými skutečnostmi. Takže nevěřím tomu, co říkal pan Babiš, a vsadil bych si, že po Evropské unii běhá kufřík s pár jedy. Ale sportovně uznávám, že se ten příběh podařilo bagatelizovat jako nějakou telenovelu, už jsem to slyšel i od vlastní strany.

A skončila s jejich odjezdem i vaše policejní ochrana?

Ne, policejní ochranu stále mám, ale z jiných důvodů. Každopádně jsem přímý aktér toho příběhu a mohu čestně prohlásit, že sovy nejsou tím, čím se zdají být.

Přesto, neulevilo se vám, když byli vyhoštěni?

Já jsem se těch košťat nikdy nebál. V jednu chvíli jsem dokonce navrhoval, že to zvládnu sám. Nikdy jsem se toho ruského špiona nebál. Pouze opakuji, že je celá ta kauza bagatelizovaná. A přiznám se, že mi bylo naprosto ukradené, když odjeli.

 Jak si to tedy vysvětlujete? Chtěl pan premiér Babiš uklidnit veřejnost?

Jsem o tom přesvědčený. A nejenom Babiš. Jsem přesvědčený, že se jedná o zpravodajskou hru. Každopádně to, co jsem slyšel v televizi, je v rozporu s tím, co jsem viděl, a na vlastní oči. Ale sám nesnáším spiklenecké teoretiky. Pouze vím, že to, co bylo tvrzeno veřejnosti, není pravda. Policie je ke mně velmi vstřícná, ale mám nějaké otázky a chci znát odpovědi. A popravdě je mi i velice líto novinářů, jejichž práce byla v této věci znevažována. To bylo podle mě velice neférové. Jestli někdo odvedl v této kauze dobrou práci, tak je to policie a novináři. To vím. Takže mě následně mrzí, když čtu, že novináři odvedli špatnou práci a policie koná zbytečně. Není to pravda.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]