Novou místopředsedkyní sněmovny se stala bývalá ministryně Dostálová. V tajné volbě porazila Okamuru

Bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) (Úřad vlády ČR)

Bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) | FOTO: Úřad vlády ČR

Novou místopředsedkyní sněmovny se stala nominantka opozičního hnutí ANO Klára Dostálová. Ve středeční tajné volbě porazila předsedu SPD Tomia Okamuru (SPD). Dostálová tak obsadila pozici ve vedení dolní komory po Janě Mračkové Vildumetzové (ANO), která rezignovala koncem září. Výsledky volby oznámil na plénu předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO).

Ke zvolení do vedení dolní komory byl nutný zisk nejméně 95 poslaneckých hlasů. Dostálovou volilo 121 poslanců, Okamura obdržel 24 hlasů.

()

Bývalá ministryně pro místní rozvoj, jednapadesátiletá Dostálová dosud stála v čele sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Okamura vede petiční výbor, o místo ve vedení sněmovny se neúspěšně ucházel při volbách místopředsedů už loni na podzim a letos v únoru.

Mračková Vildumetzová skončila ve vedení dolní komory v souvislosti s pražskou kauzou Dozimetr. Čelila kritice kvůli tomu, že jeden ze stíhaných v tomto případu, podnikatel Zakaría Nemrah, byl svědkem na její svatbě a je také kmotrem jejího dítěte.

Pozice patří podle dohod hnutí ANO. Někteří politici koaliční většiny se ale dříve stavěli k nominaci Dostálové rezervovaně, případně odmítavě. Podle úterních informací ČTK se však koalice rozhodla postupovat tak, aby Dostálová zvolena byla.

Počet místopředsedů sněmovny se odchodem Mračkové Vildumetzové snížil do dnešní volby na pět. Pozice dále zastávají Věra Kovářová (STAN), Olga Richterová (Piráti), Jan Skopeček (ODS), Jan Bartošek (KDU-ČSL) a Karel Havlíček (ANO).

Mračková Vildumetzová tvrdila, že s případem Dozimetr kolem pražského dopravního podniku nemá nic společného. Nemrah se podle ní přátelil s jejím manželem, někdejším členem výkonné rady ODS za Karlovarský kraj Janem Mračkem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články