Novou zmocněnkyní pro lidská práva bude Klára Šimáčková Laurenčíková

Klára Šimáčková Laurenčíková  (Rijdkfna, wikimedia, CC BY-SA 4.0)

Klára Šimáčková Laurenčíková | FOTO: Rijdkfna, wikimedia, CC BY-SA 4.0

Novou vládní zmocněnkyní pro lidská práva bude dosavadní předsedkyně vládního výboru pro práva dítěte Klára Šimáčková Laurenčíková, kterou nominovali Piráti. Řídí Českou odbornou společnost pro inkluzivní vzdělávání. Do funkce ji dnes vybrala vláda. Sdělila to mluvčí vládního hnutí STAN Sára Beránková. Podle návrhu usnesení měl kabinet Šimáčkovou Laurenčíkovou jmenovat do funkce k dnešku.

Post vládního zmocněnce byl neobsazen od konce ledna, když vláda k 26. lednu z pozice odvolala poslankyni opozičního hnutí ANO Helenu Válkovou, která funkci zastávala od května 2019. Jmenovala ji tehdejší vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů. Válková se loni dohodla s premiérem Petrem Fialou (ODS) na svém odchodu.

(Profimedia)

Klára Šimáčková Laurenčíková je speciální pedagožka, která vede Českou odbornou společnost pro inkluzivní vzdělávání a externě přednáší na katedře speciální pedagogiky Pedf UK. Spoluzaložila iniciativu Dobrý start, která usiluje o změnu systému na pomoc ohroženým dětem v ČR. Působila jako náměstkyně ministra školství, poradkyně ministryně práce a sociálních věcí, pracovala v Jedličkově ústavu a školách s dětmi se zdravotním postižením a v Charitě ČR. Za svou podporu systémových změn v oblasti inkluzivního vzdělávání se v roce 2016 stala doživotní členkou globální sítě sociálních inovátorů Ashoka Fellow a v roce 2019 byla vyznamenána Nadací Olgy Havlové za prosazování kvality a otevřenosti vzdělávacích systémů a za aktivitu v oblasti transformace systému péče o ohrožené děti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]