Nový britský král Karel III. je v Londýně. Setká se s premiérkou a promluví k národu

Britský král Karel III. (Chris Jackson / PA Images / Profimedia)

Britský král Karel III. | FOTO: Chris Jackson / PA Images / Profimedia

Nový britský král Karel III. se dnes vrátil ze Skotska, kde ve čtvrtek zemřela jeho matka královna Alžběta II., do Londýna a následně dorazil do Buckinghamského paláce, který nyní bude jeho sídlem. Tam pak v nové roli poskytl svou první audienci, když přijal premiérku Liz Trussovou, kterou panovnice do funkce jmenovala v úterý. Večer pronese projev k národu.

Letoun s Karlem a jeho chotí Camillou odpoledne přistál na vojenském letišti Northolt asi 20 kilometrů severozápadně od britské metropole. Královský pár nastoupil do oficiálního královského automobilu a zamířil do Buckinghamského paláce, který je hlavním sídlem britských králů. Dosud žil následník trůnu, ještě jako princ Charles, s chotí v rezidenci Clarence House, která je od Buckinghamského paláce vzdálená jen několik set metrů.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Při příjezdu k Buckinghamskému král vystoupil z vozu a potřásl si rukou s desítkami lidí, přijal jejich vyjádření soustrasti, a prohlédl si množství květin, které Britové k paláci položili na počest zesnulé panovnice.

Davy shromážděné před palácem Karla III. hlasitě zdravily a někteří lidé zpívali hymnu Bůh ochraňuj krále, uvedla agentura Reuters. Lidé se před Buckinghamským palácem začali scházet už ve čtvrtek odpoledne, ještě před oficiálním oznámením o skonu panovnice.

Odpoledne do paláce dorazila také premiérka Trussová oblečená ve smutečních černých šatech, král jí udělil asi půlhodinovou audienci. Premiérka se večer zúčastní i mše v katedrále svatého Pavla, na níž má Karel III. promluvit.

Alžběta II. zemřela ve čtvrtek ve svém venkovském sídle Balmoral ve věku 96 let, po více než 70 letech na trůně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články