Nový britský král si vybral jméno Karel III. Hluboce truchlíme nad úmrtím vážené panovnice a velmi milované matky, prohlásil

Král Karel III. (profimedia.cz)

Král Karel III. | FOTO: profimedia.cz

Truchlím nejen kvůli odchodu vážené panovnice, ale i milované matky, uvedl ve svém prvním prohlášení po nástupu na trůn nejstarší syn Alžběty II. a dosavadní princ Charles. Nová britská premiérka Liz Trussová později oznámila, že nový král Velké Británie si ponechá své jméno, i když své stávající mohl změnit. Oficiální jméno panovníka tak bude král Charles III., tedy Karel III.

„Smrt mé milované matky, Jejího Veličenstva Královny, je pro mě a všechny členy mé rodiny okamžikem největšího smutku. Hluboce truchlíme nad úmrtím vážené panovnice a velmi milované matky,“ píše v prohlášení král Karel III.

„Vím, že její ztráta bude hluboce pociťována v celé zemi, říších a Commonwealthu a bezpočtem lidí po celém světě,“ doplnil.

Celá královská rodina se podle něj v dobách smutku a velkých změn bude snažit být ostatním útěchou i podporou. Pozůstalí tak chtějí vyjádřit úctu a hlubokou náklonnost, kterou ke královně chovali.

K úmrtí královny Alžběty II., která na britském trůnu strávila 70 let, se vyjádřila i nová premiérka Velké Británie Liz Trussová, která v úterý nahradila Borise Johnsona. „Alžběta II. byla skálou, na které byla vystavěna moderní Británie, zprávami o její smrti jsme zdrceni,“ uvedla.

Čtvrtek je podle ní dnem velké ztráty, ale královna, milovaná v Británii i po celém světě, po sobě zanechala velký odkaz. „Bože, ochraňuj krále,“ zakončila proslov před tradičním londýnským sídlem premiérů v Downing Street premiérka Trussová.

Britská královna Alžběta II. (The Royal Family / se souhlasem)

Královna Alžběta II. zemřela ve čtvrtek ve věku 96 let. Smutnou zprávu oznámil Buckinghamský palác. Na sídle britských panovníků v Londýně byla spuštěna vlajka. Alžběta II. byla nejdéle vládnoucí panovnicí v britských dějinách.

Alžběta II. se narodila 21. dubna 1926 jako nejstarší dcera Alberta, vévody z Yorku, a její otec byl tehdy až druhým v následnické linii. V prosinci 1936 však abdikoval jeho bratr Edward VIII., aby se mohl oženit s rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou. Z Alžběty se tak stala následnice trůnu. Zpráva o náhlé smrti jejího milovaného otce, krále Jiřího VI., Alžbětu zastihla 6. února 1952 v Keni, na cestě po Asii a Africe, kterou podnikla spolu se svým manželem Philipem namísto churavějícího krále. Ihned se vrátila domů.

„Vypadá jako holčička a stala se královnou,“ psal britský tisk před 70 lety o té osudové chvíli. Korunovace Alžběty ve Westminsterském opatství 2. června 1953 se stala první korunovací přenášenou v přímém televizním přenosu. Princ Philip musel odejít od námořnictva, aby mohl svou ženu doprovázet při reprezentačních povinnostech, kterých měla hodně. Stál jí věrně po boku od roku 1947, kdy se vzali, až do své smrti loni v dubnu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články