Nový britský premiér Rishi Sunak má renomé. Potřebuje sjednotit konzervativce a ustát krizi, říká politolog

Jan Váška (Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd UK / se souhlasem)

Jan Váška | FOTO: Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd UK / se souhlasem

Rishi Sunak se v pondělí stal novým britským premiérem. Renomé mezi konzervativci, opozicí i širší odbornou veřejností si předseda vlády získal svou věcnou komunikací již v době, kdy působil jako ministr financí, řekl v rozhovoru pro deník FORUM 24 politolog Jan Váška z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle specialisty na politiku ve Spojeném království budou hlavními úkoly Sunaka konsolidace konzervativní strany a řešení aktuální ekonomické a energetické krize.

Kdo je vlastně Rishi Sunak, v čem natolik vyniká, že se mohl stát britským premiérem? Co je jeho silnou stránkou?

Rishi Sunak si získal renomé, a to nejen mezi konzervativci ale i opozicí a širší odbornou veřejností jako ministr financí ve vládě Borise Johnsona v době, kdy Británie procházela těžkou érou proticovidových opatření.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Stojí za to dodat, že Rishi Sunak je člověk, který má zázemí ve finančních službách. Tudíž je považován za experta i po věcné stránce, za člověka, který je možná více technokrat než politik, natož charismatický politik, jako byl například Boris Johnson. Nicméně Sunak dobře znal a měl pod kontrolou portfolio a byl velice věcný a pragmatický. Ačkoliv v referendu v roce 2016 podporoval vystoupení z Evropské unie, je možné ho považovat za nedogmatického neideologického konzervativce, který je pevně zakořeněný v klasických konzervativních principech, jako je udržitelné hospodaření, nízké daně nebo individuální odpovědnost.

V červenci v předchozí volbě byla hlavní třecí plochou mezi Liz Trussovou a Rishim Sunakem otázka možného snižování daní a jeho načasování na úkor například dočasného zadlužení. Události, které následovaly po představení minibudgetu, ukázaly, že při pohledu zvenku strany byla analýza Rishiho Sunaka správná. Liz Trussová se mýlila a vsadila na kartu, která byla neproveditelná. To je další zkušenost, která potvrdila jeho odbornost a střízlivost jeho odhadu a díky které si získal podporu lidí, kteří v první volbě hlasovali proti němu, respektive podporovali Trussovou.

Čím si získal veřejnost?

Rishi Sunak dokázal dobře komunikovat, věcně, jak v parlamentu, tak směrem k širší veřejnosti. A má se za to, že jeho jednotlivá ekonomická opatření na podporu kriticky zasažených sektorů ekonomiky a domácností dávala smysl. Byla poměrně včasná a adresná. Sunak byl zkrátka považován za dobrého a respektovaného ministra financí v době, kdy ve vládě působilo jen velmi málo politiků, kteří měli takové širší renomé.

Na co se podle vás jako nový premiér zaměří?

Sunak má nyní dva základní úkoly. První, směrem dovnitř strany, představuje konsolidaci konzervativní strany, která je extrémně rozklížená do znepřátelených frakcí a potřebuje stmelit a získat pro konzervativní vládu a její společný projekt podporu představitelů všech křídel, která se ve straně spojují.

()

Za druhé bude muset řešit aktuální problémy. Především jde o ty ekonomické, kterým Velká Británie v těchto měsících čelí. To znamená vysokou inflaci a energetickou krizi a ruku v ruce s tím jde i stabilizace veřejných financí. Respektive musí velmi rychle provést klíčovou věc. Je třeba přesvědčit finanční trhy a expertní veřejnost, že jeho vláda dokáže udržet pod kontrolou stav veřejných financí a zabránit spirálovitému zadlužování. To bylo riziko, které vyvolávala vláda Liz Trussové.

Jak by mohla vypadat Sunakova vláda?

To je těžké. Záleží na tom, jak velký odpor proti Sunakovi může zůstat v některých proudech strany, například v radikálně pravicovém libertariánském. Nebo například aktivisté, širší členská základna, jsou vůči Rishimu Sunakovi stále ještě zahořklí a nemohou zapomenout na jeho roli spouštěče, kterou hrál v politickém pádu Borise Johnsona.

Konzervativci pociťují, že se nachází na lodi, která se potápí. V průzkumech veřejného mínění si stojí naprosto tragicky. Aby Sunak stranu sjednotil, bude potřeba oslovit významné postavy z různých křídel strany. A předpokládám, že oslovených, kteří odmítnou, bude málo.

Boris Johnson v kabinetu pravděpodobně nebude a nejsem si jistý, zda v této situaci nabídne ministerský post Liz Trussové. Očekávám, že osloví jeho poslední protikandidátku Penny Mordauntovou.

Jak by se mohl proměnit postoj Velké Británie k Evropské unii? Například i s ohledem na brexit.

Brexit jako takový je formálně dokončen. Co ovšem zůstává otevřené, je budoucnost severoirského protokolu, který funguje neuspokojivě zejména z perspektivy britské strany a severoirských unionistů. Ti velmi tlačí na jeho znovuotevření a nahrazení novým režimem, který by eliminoval vznikající celní hranici mezi Severním Irskem a zbytkem Spojeného království. To je věc, kvůli které v Severním Irsku blokovali po jarních volbách i obnovení koaliční vlády.

Obytný dům v Kyjevě zasažený ruskými raketami (ilustrační foto) (Ukrajinská pravda / se souhlasem)

Předchozí konzervativní vláda pod vedením Liz Trussové zaujala poměrně důraznou vyjednávací pozici. Poslala do Parlamentu zákon, který v případě, že by prošel, tak by umožnil britské vládě jednostranně odstoupit od některých aspektů tohoto protokolu. Zároveň se po dlouhé době rozběhla věcná konstruktivní jednání mezi britskou vládou a Evropskou komisí, což signalizovalo větší připravenost k otevření protokolu. Očekávám, že to bude pokračovat. Rishi Sunak má v tomto případě svázané ruce, protože představitelé fundamentalistického brexitového křídla, které v minulé volbě vystupovalo proti němu, dávají najevo, že jejich podpora je podmíněná. Jednou z podmínek je právě důrazný postoj v otázce irského protokolu. Je totiž kritizován jako skrytý remainer, což samozřejmě není pravda. Rishi Sunak si v tomto brexitovém křídle strany musí kultivovat podporu.

Jak se pod jeho vedením může proměnit postoj Velké Británie k rusko-ukrajinskému konfliktu a k Ukrajině?

Krátkodobě neočekávám výraznou změnu. Předpokládám, že ministrem obrany zůstane Ben Wallace, který spolu s Liz Trussovou patří k výrazným zastáncům Ukrajiny a navyšování obranných výdajů. Pro konzervativní vládu by bylo obtížné ustoupit od závazku postupného zvyšování vojenských výdajů na 3 procenta HDP. Čekal bych tedy pokračování nastaveného kurzu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články