Nový druh koronaviru v UK. Jak reaguje Evropa?

Londýnská ulice v květnu. Někdo s rouškou, někdo bez. (YouTube/SUN)

Londýnská ulice v květnu. Někdo s rouškou, někdo bez. | FOTO: YouTube/SUN

Evropská unie se vypořádává s novým druhem koronaviru. Většina evropských zemí zablokovala přímé linky ze Spojeného království.

V Bruselu jednají o tom, jak se k nově vzniklé situaci postaví.  Omezené cestování by ale nemělo zkomplikovat mezinárodní obchod. BBC uvedla, že rozhodnutí by měla být známá ještě dnes.

V návaznosti na rostoucí seznam zemí, které na Spojené království uvalily cestovní omezení, informoval ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) pro Evropu Hans Kluge o schůzi členských států. Novinář Gavin Lee uvedl, že i přes současně probíhající debaty Evropské komise budou moci země pravděpodobně pokračovat ve své vlastní politice. Navrhnout by se měla i technická doporučení, která by umožnila bezproblémový obchod mezi Spojeným královstvím a okolními státy.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Nový druh koronaviru se zdá být přenosnější, ale nic zatím nenasvědčuje tomu, že by byl smrtelnější. Doposud jednala většina zemí individuálně. Dřívější šéf WHO pro mimořádné situace Mike Ryan řekl, že nové druhy viru jsou běžnou součástí vývoje pandemie a že se vir „nevymyká kontrole“. Ryanovo tvrzení je ale v rozporu s tvrzením ministra zdravotnictví Matta Hancocka.

K situaci se optimisticky postavil i Ugur Sahir, spoluzakladatel společnosti BioNTech, výrobce vakcíny Pfizer, která se nyní používá ve Velké Británii. „Vědecky je vysoce pravděpodobné, že se vakcína dokáže vypořádat i s novou podobou viru,“ řekl Sahin. Dodal, že v případě potřeby může být nová vakcína poskytnuta do šesti týdnů.

 

Evropa zavřela hranice

Více než 1500 nákladních automobilů uvízlo v Kentu v jihovýchodní Anglii, kde se Spojené království a Francie snaží dohodnout na znovuotevření francouzské hranice. Po zavedení zákazu přepravy cestujících a nákladu ze Spojeného království se objevil problém i v přístavu Dover. Britský premiér Boris Johnson uvedl, že na obnovení obchodu spolupracuje s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a že doufá, že záležitost bude vyřešena co nejdříve.

Poté, co byly odhaleny první případy, zakázalo Švédsko zahraničním cestujícím z Dánska vstup na švédské území. Toto rozhodnutí znepokojilo Dány – zejména ty na ostrově Bornholm, který se opírá o rychlé trajektové spojení s Ystadem ve Švédsku. Dánská média informují, že lidé mají strach, že se nestihnou dostat na Vánoce domů.

Některé země, například Španělsko, Portugalsko a Maďarsko, umožnily svým obyvatelům návrat domů.

()

Jak zareagovaly ostatní země?

Mnoho dalších zemí pozastavilo lety ze Spojeného království. Omezení zavedli i v Indii, Íránu a Kanadě. USA zakázalo vstup do států lidem, kteří nejsou občany USA a kteří se v posledních 14 dnech vyskytovali na území Spojeného království. Výjimku tvoří letecké společnosti British Airways a Delta, které mají povoleno letět na letiště Johna F. Kennedyho v New Yorku, pokud mají cestující platný negativní test na koronavirus.

Saúdská Arábie, Kuvajt a Omán zcela uzavřely své hranice pro mezinárodní cestující. Spolu s Dánskem byl nový druh koronaviru zjištěn také v Austrálii, Itálii a Nizozemsku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]