Nový hoax: Austrálie prý má premiérku a té píchli vakcínu jen naoko. Pravda je ale úplně jiná

Annastacia Palaszczuková při očkování proti chřipce na jaře 2020 (Facebook TV 7News)

Annastacia Palaszczuková při očkování proti chřipce na jaře 2020 | FOTO: Facebook TV 7News

Sociálními sítěmi aktuálně probíhá nová „šokující“ informace. Video údajně zobrazující premiérku Austrálie, kterou prý fingovaně očkují jehlou s krytem. Zpráva se šíří rychleji než druhá vlna covidu v České republice a odpůrce očkování vzteky rozpaluje doběla. Má to ale pár drobných háčků. Austrálie má předsedu, nikoli předsedkyni vlády. Na videu je premiérka Queenslandu. Záznam je z jarního očkování proti chřipce. A proč zdravotnice, jak se zdá, jehlu skutečně nezabodla? Tak to má vcelku zábavné vysvětlení: jeden z novinářů nestihl pořídit fotku, a tak se zapózovalo ještě jednou.

České dezinformační weby, antivakcinační skupiny na sociálních sítích i davy zhlouplých nebo úmyslně spolupracujících jednotlivců mají nový hit. Video, které podle nich usvědčuje premiérku Austrálie, že její veřejné demonstrativní očkování proti covidu-19 proběhlo jenom fingovaně, přičemž jehla se její kůže vůbec nedotkla. Na slovenském webu Moje video je nahrávka umístěna v kategorii „Šokující“ s tagem „očkování“ a s tímto textem (v originále ve slovenštině): „Australská premiérka Annastacia Palaszczuk se dala veřejně očkovat, aby motivovala lidi. Vakcinační marketing selhal v momentě, kdy je v záběru vidět kryt na jehle.“

Pochybnost o důvěryhodnosti šiřitelů videa by měl ovšem hned na začátku vzbudit už jen prostý fakt, že Austrálie žádnou premiérku nemá. Ministerským předsedou je Scott Morrison, zvolený 24. srpna 2018. Annastacia Palaszczuková stojí pouze v čele australského státu Queensland. To je ale všem těm zuřivcům soptícím v diskuzích vcelku fuk. Takový detail. Jakýsi pan Švajda, nepochybně gentleman s bezchybným chováním k ženám, běsní: „Ty kráso, co to je? Sv*ně jedna a ani to necítila. Vsadím se, že tohle ve zprávách neuvidíme.“

facebook

S poslední větou má ovšem pravdu. Zatím na tom pořád ještě nejsme tak zle, aby se ve zprávách seriózních televizí divákům předkládaly divoké konspirace a hoaxy podobné tomuto. Zvlášť když není tak těžké najít celé video – ke zhlédnutí zde – ze kterého je „jehla s krytem“ vystřižená. A o co šlo?

První občanka Velké Británie dostala vakcínu už minulé pondělí. Česko začne očkovat koncem roku (youtube/BBC)

Tak předně o očkování proti chřipce na jaře letošního roku. Tedy v době, kdy po vakcíně proti covidu-19 nebylo ještě ani vidu, ani slechu. Video prezentovala facebooková stránka australské televize 7News 29. dubna 2020 s úvodním textem: „,To bylo tak rychlé!’ Annastacii Palaszczukovou včera natočili při očkování proti chřipce, načež ji fotograf požádal, zda by ten okamžik mohli zopakovat pro další snímky.“ Nestihl to. A právě tohle můžeme na nezkrácené originální nahrávce vidět a slyšet.

Šéfka queenslandské vlády užasne nad tím, že vpíchnutí vakcíny ani nepostřehla. Vzápětí se ukáže, že to byla až taková rychlost, že onen důležitý okamžik nestačil zaznamenat ani přítomný fotograf. Požádal tedy, jestli by bylo možné to pro zdokumentování zopakovat. Palaszczuková souhlasí. „Cože? Ještě jednou?“ ptá se se smíchem – a se zdravotnicí tedy předvedou očkování podruhé. Pochopitelně už bez jehly ve svalu a bez aplikace očkovací látky. Zapózují pro jednoho z fotografů, který to nestihl. Jak prosté.

I když jak pro koho. Přestože už přímo pod videem, ať už na slovenském webu nebo na české síti, najdeme množství upozornění na hoax včetně výše uvedeného vysvětlení, na facebookovém profilu jednoho z nejaktivnějších českých dezinformátorů Pavla Zítka u statusu s předmětným videem čteme: „Andělské hlidky budou mít ORIGINÁL vakcinu a píchnout to poslancům pořádně!“ (Ponecháno bez úprav.)

Komentářem Zítko odkazuje na skupinu, nejen facebookovou, ale bohužel už i reálnou, která vyhlašuje, že bude očkovat poslance a další politiky, lékaře, umělce nebo novináře, kteří propagují vakcinaci. A to i proti jejich vůli. Těžko říct, nakolik tomu sami věří a nakolik si na nějaká „očkovací komanda“ jen hrají a opájejí se přihlouplým fantazírováním. Faktem je, že jejich rétorika nabírá na agresivitě. A úměrně tomu se radikalizují i jejich příznivci. Komentář, že nejlepší vakcína by byla toto, doplnil jeden sympatizant obrázkem střelné zbraně. Jiný přispěl názorem „Ty zmr*y poslance opichat i do hlavy vakcinama vsechny.“ Tolik asi pro ilustraci, jaká individua podobné „zprávy“ oslovují.

facebook

Provozovatelé se dostávají na samou hranu zákona, pokud už se neocitli za ní. Na facebookové stránce můžeme číst například výzvu: „Máme pro Vás následující 1.úkol/misi. … Aby naše mise byla úspěšná, je potřeba upřesnit lokalitu a adresy našich poslanců. Proto Vás žádáme o spolupráci v hledání adres ideálně jejich bydliště, tak aby Andělské hlídky mohli ochránit. … Zadejte svůj email a telefon, abychom také odměnili nejaktivnějšího člena či žadatele hlídky.“ Ofocený seznam s adresami bydliště několika poslanců a jiných veřejných osobností aktuálně už není pro nečleny skupiny k zobrazení. Ve chvíli, kdy ale veřejný ještě byl, na něm byly například i údaje o počtu dětí nebo telefonní čísla manželek politiků.

Ne že by našim vládním politikům nebylo co vytknout, ale tudy cesta rozhodně nevede. Pokud budou mít šílené hoaxy stále kilometrový náskok před smysluplnou strategií proti dezinformacím, jak tomu bohužel zatím je, pak se můžeme přes náckovské seznamy lidí určených k lidovému potrestání, sestavované pomatenými „hlídkami“, lehce dostat až k bodu, kdy to někdo z nich zkusí doopravdy.

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články