Nový kanadský premiér Trudeau – prý je to nový Kennedy

Eric Drooker

Oslnivý zevnějšek, výřečnost a skvělý původ. To jsou hlavní aktiva nového kanadského premiéra Justina Trudeaua (43), který navzdory hlasům svých oponentů, že je jen „hezkou tvářičkou“, přivedl pomocí chytře vedené předvolební kampaně svou Liberální stranu Kanady k jasnému vítězství v parlamentních volbách. V nich porazil dosud vládnoucí Konzervativní stranu Stephena Harpera.

Pro Trudeaua to mimo jiné znamená, že se přesune zpátky do domu, kde vyrůstal – jeho otec Pierre Trudeau byl kanadským premiérem v letech 1968-1979 a 1980-1984.

Justin Trudeau převzal Liberální stranu v roce 2013 a sjednotil ji, navzdory hlasům svých oponentů, že je příliš povrchní a intelektuálský.

Jeho odvážné rozhodnutí přijmout schodkový rozpočet ke zvýšení hospodářského růstu a vylepšení infrastruktury, stejně jako jeho společenská povaha a mediální obliba pomohly liberálům opět k moci.

Fotogenický Trudeau často přitahuje velké davy a vyvolává přirovnání k americké dynastii Kennedyů.

Narodil se do prominentní rodiny 25. prosince 1971 a ve světlech ramp zůstal až do chvíle, než jeho otec v roce 1984 opustil premiérský úřad. Vrátil se tam s dojímavou řečí na pohřbu svého otce v roce 2000.

Po studiích literatury pracoval jako učitel matematiky a francouzštiny, později studoval také geografii. V roce 2007 se objevil v televizním dokumentu o kanadské účasti v první světové válce, ztvárnil jednu z historických osobností.

Bývalého instruktora jízdy na snowboardu Trudeaua poprvé zvolili do parlamentu v roce 2008. Znovu vyhrál v roce 2011, ale pro Liberální stranu to byl tehdy nejhorší volební výsledek. Vůdce strany rezignoval a při hledání nového začalo padat jméno Trudeaua.

Ten nejdřív váhal, vzhledem ke své rodině a třem dětem, ale nakonec svolil a byl zvolen velkou většinou hlasů 13. dubna 2013.

Ale má jedovaté poznámky

Podpora liberálů stoupla, ale vzápětí museli čelit útokům konzervativců, že Trudeau není připraven být příštím premiérem Kanady, s jedovatými poznámkami typu „ale má vážně pěkný účes“. On sám však tvrdí, že nabídl cestu, která je podle něj odvážnější než koncepty jeho protivníků. Jeho slogan „skutečná změna“ připomíná heslo „naděje a změna“ Baracka Obamy, kterého Trudeau obdivuje.

Jeho krátká politická kariéra nebyla bez přešlapů. Některé jeho aktivity se podle kritiků sice pěkně vyjímají v novinách, jako třeba když vyzval konzervativního senátora na zápas v boxu v televizním přenosu, ale postrádají serióznost. Když se Kanada připojila ke koalici proti Islámskému státu, Trudeau prohlásil, že humanitární pomoc je lepší než „vytáhnout naše stíhačky a ukazovat jim, jak jsou velké“.

V roce 2005 se Trudeau oženil, jeho manželkou se stala televizní hlasatelka Sophie Grégoire, kterou znal už od dětství a bývala spolužačkou a blízkou kamarádkou jeho bratra Michela, který zahynul v lavině v roce 1998. Má s ní tři děti, dva syny a dceru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]