Nový ministr průmyslu má problém se střetem zájmů. Tohle není slibovaná změna

Věslav Michalik (Věslav Michalik / se svolením autora)

Věslav Michalik | FOTO: Věslav Michalik / se svolením autora

Věslav Michalik by se měl stát nástupcem Karla Havlíčka na ministerstvu průmyslu a obchodu. Jak se ovšem ukázalo, možný budoucí člen vlády se zřejmě může kvůli svému vládnímu angažmá dostat do střetu zájmů. Tím by ovšem nastupující koalice popřela to, s čím chtěla tak vehementně bojovat, tedy se způsoby, které do české politiky přinesl Andrej Babiš.

Několik let se opozice snažila na problém střetu zájmů upozorňovat. Dosluhující premiér ho totiž zneužíval k tomu, aby zvýhodňoval své firmy, vydělával víc peněz a uzpůsoboval si pravidla podle toho, jak mu to zrovna vyhovovalo. Pro nápravu vznikl takzvaný „lex Babiš“, šéf hnutí ANO musel svůj majetek převést do svěřenských fondů. I tak je ale konečným beneficientem holdingu Agrofert a evropské instituce na to několikrát jasně upozornily.

()

Zdálo se, že nová vláda bude další takovou nehoráznost absolutně odmítat, a pokud by se někdo měl chovat jako Babiš, měl být ihned diskvalifikován z boje o ministerskou či jinou vysokou funkci. Nyní se ovšem podle zjištění serveru Seznam Zprávy rýsuje další výrazný případ střetu zájmů, jen tentokrát nejde o zemědělství, nýbrž o energetiku.

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu je úspěšným starostou Dolních Břežan, zároveň je ovšem také finančníkem a investorem. Jak upozorňují Seznam Zprávy, „v letech 2007 a 2008 vybudoval Věslav Michalik dvě solární elektrárny, jednu u obce Rodvínov na Jindřichohradecku (Rodvinov Solar Energy) a druhou u Vojkovic na Mělnicku (Solar Area) v součtu za více než půl miliardy korun“. Na tom by rozhodně nebylo nic zarážejícího, kdyby se neměl stát šéfem rezortu, do kterého energetika patří.

I když Michalik před čtyřmi lety elektrárny prodal, stále je akcionářem investičního fondu, který je od něj koupil. Navíc obě elektrárny figurují jako dřívější finanční podporovatelé hnutí Starostové a nezávislí. Do budoucna by se tedy jako ministr dostal do střetu zájmů, který tolik koalice PirSTAN, jejíž je budoucí člen vlády zástupcem, kritizovala. Přestože Michalik tvrdí, že již s právníky konzultuje, jak situaci vyřešit ke spokojenosti všech, nejlepší řešení se nabízí samo.

Pětikoalice by se měla zamyslet nad tím, zda místo hašení požáru, který se může postupně rozrůst a na nějž bude intenzivně ukazovat Andrej Babiš, nehledat nového kandidáta na ministra. Pokud chce kabinet Petra Fialy působit na občany jako skutečný nástroj změny, nesmí opakovat chyby z let minulých, ani praktikovat věci, které vyčítal Babišovi. Kdy jindy než teď musí platit – padni, komu padni.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]