Nový ministr zahraničních věcí Kulhánek se ujal funkce. Rozprášili jsme síť agentů ruských tajných služeb, zdůraznil

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD), předseda vlády Andrej Babiš (ANO) (Úřad vlády ČR)

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD), předseda vlády Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Úřad vlády ČR

Nový ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek byl premiérem Andrejem Babišem uveden do funkce. Na postu ministra nahradil odvolaného sociálního demokrata Tomáše Petříčka. Babiš zdůraznil, že Kulhánek je jmenován do funkce ve skutečně těžké době v situaci, kdy bude hned řešit věci národního zájmu. Výbuch muničního skladu ve Vrběticích premiér nazval bezprecedentním teroristickým útokem ruských agentů na našem území.

Ministra Kulhánka čeká vzápětí po nástupu do funkce setkání s ruským velvyslancem v Praze, kterým je Alexandr Zmejevskij. Podle Babiše zde Česká republika musí reagovat na neoprávněné vyhoštění našich diplomatů z Ruské federace.

Eric Drooker

„Dále ho samozřejmě čeká debata s našimi spojenci, kde žádáme o podporu našich kroků proti tomuto bezprecedentnímu teroristickému útoku ruských agentů na našem území,“ uvedl Andrej Babiš na tiskové konferenci u příležitosti uvedení Kulhánka do funkce.

Také nově jmenovaný ministr zahraničních věcí zdůraznil, že současná doba není pro českou zahraniční politiku vůbec snadná. „Rozhodli jsme se jako suverénní země a jednali jsme rázně, rozprášili jsme síť agentů ruských tajných služeb, ruský Rosatom nebude osloven v souvislosti s dostavbou Dukovan a v příštích dnech budeme řešit další postup směrem k Rusku, a to i ve spolupráci s našimi zahraničními partnery,“ prohlásil Jakub Kulhánek.

Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval Kulhánka ministrem zahraničních věcí ve středu odpoledne. „Je před vámi těžký úkol, jehož podstatou je hájení národních zájmů České republiky. Tento pojem je někdy znevažován a někdy se říká, že ti, kdo hájí národní zájmy, jsou populisté nebo dokonce xenofobové. Neznám ovšem suverénní zemi, která by ve světě nehájila své národní zájmy, a věřím, že pod vaším vedením ministerstvo bude činit totéž,“ sdělil prezident Zeman po jmenování Kulhánka.

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek má už také naplánovaný videorozhovor s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Ve čtvrtek ho pak čeká brífink s velvyslanci členských států Severoatlantické aliance, kde je chce seznámit s detaily výbuchu ve Vrběticích. Do konce týdne chce Kulhánek hovořit s některými ministry zahraničí EU a NATO. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články