Nový ministr zdravotnictví špatně vykládá význam reprodukčního čísla

print screen ČTK

Andrej Babiš a Jan Blatný | FOTO: print screen ČTK

Janu Blatnému se během 24 hodin ve funkci ministra zdravotnictví přihodilo už druhé faux pas. Ve svém vystoupení v Poslanecké sněmovně pojednal o tzv. čísle R, jež vyjadřuje předpokládaný počet lidí, které nakazí jeden infikovaný. Blatný ovšem odhalil, že smysl tohoto ukazatele sám nepochopil, když hodnotu na příkladech opakovaně popletl.

Ačkoliv premiér Andrej Babiš o brněnském hematologovi Blatném prohlásil, že už je v problematice „dobře zorientovaný“, jeho novopečený ministr opakovaně prokázal, že neporozuměl klíčovému epidemiologickému ukazateli.

„Jestliže budeme mít nakažených 1000, reprodukční číslo bude 1,5, potom se zvýší počet na 1500. Takže jenom o 500. Jestliže budeme mít milion nakažených a reprodukční číslo bude jenom 1,1, ke zvýšení dojde o 100 tisíc. To je ten problém, kterému nyní čelíme,“ mátl Blatný přítomné ve sněmovně.

Ve skutečnosti tzv. číslo R vyjadřuje předpokládaný počet lidí, které nakazí jeden infikovaný člověk. Počet infikovaných je tedy sice třeba násobit tímto číslem, výsledek ovšem udává počet nově nakažených, který je třeba k existujícímu stavu přičíst. Při reprodukčním čísle 1,5 a tisícovce nakažených, které Blatný dal poslancům jako příklad, by tedy počet nakažených vzrostl o 1500, nikoliv jen o 500, jak počty vykládal Blatný. Možnost, že by předmětnému ukazateli rozuměl a jen se přeřekl, vyloučil sám Blatný, když chybný výpočet předvedl i v druhém příkladu. V něm hovořil o milionu nakažených a reprodukčním čísle 1,1. Tato hodnota znamená, že by počet nakažených vzrostl o 1 100 000 nakažených. Nový ministr si však myslel, že by počet nakažených vzrostl „na“ 1 100 000, tedy o pouhých sto tisíc.

Blatného nástup provázejí rozpaky. Nejprve totiž popřel, že by podepsal petici požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše. Podstata problému nebyla v jeho ochotě působit v kabinetu premiéra, jehož zavrhuje – naléhavost situace by to ospravedlnila –, ale především v tom, že se nehlásil k vlastnímu postoji. Problém to byl proto, že zejména ministr zdravotnictví musí být důvěryhodný, má-li u veřejnosti prosazovat nepopulární opatření proti šíření koronaviru. Minstr se ke svému podpisu v pátek večer přihlásil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner