Nový ministr životního prostředí bude jmenován do týdne, předpokládá Jurečka

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) (Úřad vlády ČR)

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) | FOTO: Úřad vlády ČR

Předseda lidovců Marian Jurečka předpokládá, že na příštím zasedání vlády už ho v roli ministra životního prostředí nahradí Petr Hladík (KDU-ČSL). Před středečním jednáním kabinetu Petra Fialy (ODS) ČTK řekl, že podle dosavadních zvyklostí prezident jmenuje kandidáta, se kterým se setkal, obvykle do několika dní. Nechtěl ale předvídat, zda se tak stane do konce pracovního týdne. Prezident Miloš Zeman se s Hladíkem setká ve středu odpoledne na Pražském hradě.

Hlava státu bude chtít s vládním nominantem podle pondělního vyjádření premiéra probrat všechny okolnosti, které jeho kandidaturu doprovázejí. Předseda vlády očekává, že po schůzce prezident oznámí svůj další postup.

Zeman Jurečkovi už v listopadu avizoval, že se o problematiku životního prostředí bude intenzivně zajímat, řekl vicepremiér později novinářům před jednáním vlády. Předpokládá, že středeční debata bude velmi podrobná. „Na druhou stranu nepředpokládám, že by mělo dojít k tomu, že by pan prezident měl nějaké zásadní výhrady,“ dodal Jurečka.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Fiala navrhl Zemanovi jmenování Hladíka minulý týden, ve funkci má nahradit svou stranickou kolegyni Annu Hubáčkovou, která počátkem října rezignovala ze zdravotních důvodů. Jurečka vede úřad dočasně, v posledních týdnech minulého roku se věnoval v této roli převážně ekologické agendě předsednictví Česka v EU.

Fiala chtěl s návrhem na Hladíkovo jmenování počkat na případný posun v kauze přidělování městských bytů v Brně. Kvůli ní policie zasahovala i v Hladíkově kanceláři, z ničeho jej ale neobvinila. Bývalý náměstek brněnské primátorky několikrát uvedl, že s policisty spolupracoval.

Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) Hladík celou záležitost obšírně vysvětlil na celostátním výboru lidovců. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) míní, že Hladík věc vysvětlil, jinak by ho Fiala ke jmenování nenavrhl.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) připomněl, že Petr Gazdík (STAN) kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr dříve rezignoval na post ministra školství, přestože nebyl z ničeho obviněn a nebyl vyšetřován. „Tohle je rozhodnutí lidovců. Ctím presumpci neviny. Na druhé straně pevně věřím, že okolnosti jsou vyjasněné a jakékoli jmenování nebude vrhat na celou vládu žádný stín,“ dodal Síkela.

Minulý týden Fiala ČTK sdělil, že chtěl poskytnout dostatek času, aby se situace kolem Hladíka vyjasnila a že potřebná doba už uplynula. „Podle informací, které jsou k dispozici, není Petr Hladík z ničeho obviněn a není proti němu vedeno trestní stíhání. Proto jsem vyhověl nominaci KDU-ČSL a poslal prezidentu republiky návrh na jmenování Petra Hladíka ministrem životního prostředí,“ uvedl Fiala minulý týden.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články