Nový most přes Vltavu možná ponese jméno slavné pražské rodačky

Madeleine Albrightová (Brinacor / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Madeleine Albrightová | FOTO: Brinacor / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Plánovaný pražský most přes Vltavu s pracovním názvem Dvorecký by mohl nést jméno po zesnulé bývalé ministryni zahraničí Spojených států amerických Madeleine Albrightové. Návrh na pojmenování dostane magistrátní místopisná komise a bude projednán s Prahou 4 a 5. Dnes to řekl primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Magistrát už vypsal tendr na stavbu mostu za 972 milionů korun. Stavět by se mělo začít nejpozději v polovině letošního roku a výstavba potrvá dva až tři roky. Most bude sloužit tramvajím, autobusům, cyklistům a pěším a má zlepšit dopravní propojení obou břehů Vltavy.

Madeleine Albrightová (ČTK)

„Včera (ve středu) mne zasáhla zpráva o smrti Madeleine Albrightové, rodačky z pražského Smíchova. Na dnešním jednání zastupitelstva jsem proto navrhl pojmenování mostu podle ní. Praze by bylo ctí, kdyby jeden z jejích mostů nesl její jméno. Co nejdříve zahájím jednání s městskými částmi, abychom pojmenování mostu do detailu probrali,“ řekl Scheinherr. Most podle něj navíc stejně neústí na Dvorcích, ale výše po proudu řeky.

O názvech ulic a veřejných prostranství rozhoduje magistrátní místopisná komise a následně vedení města.

Americký prezident Bill Clinton si Albrightovou vybral jako šéfku diplomacie v roce 1996 a tento post zastávala poslední čtyři roky jeho administrativy. Byla první ženou v tomto úřadu a do té doby také nejvýše postavenou političkou v amerických dějinách.

Východní vyústění mostu bude u Žlutých lázní severně od Jeremenkovy ulice, západní povede poblíž tramvajové zastávky Lihovar. Délka bude 388 metrů a šířka 16 metrů. Stavba zahrnuje obě předpolí mostu včetně lávky pro cyklisty, opěrné zdi a uměleckých děl. Most doplní chybějící propojení pro MHD, pěší a cyklisty mezi vltavskými břehy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]