Nový návrh státního rozpočtu je prvním krokem správným směrem, vzkazuje rozpočtová rada

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na jednání vlády (Zbyněk Pecák / se svolením autora)

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na jednání vlády | FOTO: Zbyněk Pecák / se svolením autora

Národní rozpočtová rada, která je nezávislým odborným orgánem, jenž má vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem, vydala vyjádření k návrhu státního rozpočtu na rok 2022. Podle rady jde o krok správným směrem, kterým vše teprve začíná.

České veřejné finance byly podle Národní rozpočtové rady zejména v posledních dvou letech na neudržitelné dráze a očekávané tempo nárůstu veřejného dluhu k HDP se začalo odchylovat nejen od zemí, s nimiž se v minulosti Česká republika srovnávala, ale často i od zemí, s nimiž „se nikdy srovnávat nechtěla“.

Návrh nového státního rozpočtu na rok 2022, jak jej připravil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), je však podle mínění rady po delší době prvním náznakem, že k uvědomění tohoto faktu došlo nejen na úrovni politické rétoriky, ale i v praktických krocích v oblasti fiskální politiky. Rada však zároveň „jasně sděluje, že jde o krok první, kterým konsolidační úsilí nemůže končit, ale kterým naopak začíná“. V předchozích letech totiž fiskální politika neplnila svoji stabilizační funkci a do ekonomiky přišlo prostřednictvím procyklického růstu veřejných výdajů a snižování daní nadměrné množství peněz.

(Týdeník FORUM)

Babišova vláda navíc během posledních dvou let, která jsou poznamenána celosvětovou koronavirovou pandemií, pumpovala do ekonomiky peníze za zboží, jež ještě nebylo vyrobeno, za služby, které nebyly uskutečněny, i za neodvedenou práci. „A to vše při vysokých deficitech,“ dodává rada ve svém vyjádření. Inflační potenciál takto vydávaných peněz je naprosto jednoznačný. Proto utažení fiskální politiky prostřednictvím úspor ve veřejných výdajích může pomoci rozjetou inflaci tlumit.

Úspory ve výdajích státního rozpočtu jsou značné. Ministerstva našla v naprosté většině úspory v řádu jednotek miliard korun. Pouze na provozních výdajích tak vláda ušetří 13 miliard.

Národní rozpočtová rada také upozorňuje, že „technicky vzato návrh rozpočtu obsahuje i opatření, ke kterým neexistuje zatím legislativní opora, což rada v minulosti předchozím vládám vytýkala a bude to připomínat i vládě stávající“. Také upozorňuje, že nebude-li plánované snížení platby za státní pojištěnce doprovázeno úpravou výdajů zdravotních pojišťoven, bude zlepšení salda státního rozpočtu kompenzováno zhoršením salda systému veřejného zdravotního pojištění.

Podle rady je hlavním úkolem vlády „najít rovnováhu mezi rozumnou výší úspor, udržením chodu veřejných služeb a pomocí nejohroženějším sociálním skupinám“. Předložený rozpočet podle jejího vyjádření představuje rozumný kompromis.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články