Nový název Facebooku Meta znamená hebrejsky mrtvý. Židé se smějí

Ilustrační foto (Pixabay/Geralt)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/Geralt

Uživatelé sociálních sítí v Izraeli se posmívají změně názvu společnosti Facebook na Meta, protože zní podobně jako hebrejské slovo „mrtvý“.

Mnozí uživatelé Twitteru se změně značky společnosti sociálních médií – kterou začátkem týdne odhalil její zakladatel Mark Zuckerberg – vysmívali prostřednictvím hashtagu #FacebookDead, píše CNN.com.

„Někdo si neudělal průzkum #brandingu,“ stálo v jednom z příspěvků.

Eric Drooker

Slovo pochází z řecké předpony znamenající „po“ nebo „za“ a označuje něco, co přesahuje slovo, na které se váže, třeba ve slově metafyzika.  Doktorka Nirit Weiss-Blattová, autorka knih The Techlash a Tech Crisis Communication, napsala na Twitteru, že Židé to mohou číst jinak: „V hebrejštině *Meta* znamená *Mrtvý* . Židovská komunita se bude tomuto názvu vysmívat ještě dlouhá léta.“

„Vážná chyba? Nový název Facebooku Meta znamená v hebrejštině mrtvý. K popukání. #FacebookDead,“ napsal další uživatel na Twitteru.

Zuckerbergovy snahy o obnovu tváře Facebooku přicházejí v době, kdy společnost čelí možná nejsilnějšímu skandálu od svého založení v roce 2004.

Gigant sociálních médií je pod drobnohledem poté, co byly tento týden zveřejněny „The Facebook Papers“, série interních dokumentů, které získalo 17 zpravodajských organizací včetně CNN a které podporují tvrzení whistleblowerky Frances Haugenové, že společnost je plná institucionálních nedostatků.

Facebook ale našel i zastánce, kteří se rozhodli dát najevo své ideové přesvědčení. Jeden napsal: „Lol libtardi se obracejí k obskurním jazykovým odkazům, aby se vyrovnali s tím, že jde o americkou společnost, kde se mluví anglicky?“

Při vysvětlování změny značky Zuckerberg uvedl, že název „Facebook“ už prostě nezahrnuje „vše, co děláme“. Zuckerbergova síť zahrnuje Instagram, Messenger, WhatsApp a další. Zuckerberg popsal metaverzi jako „virtuální prostředí“, do kterého můžete vstoupit, místo toho, abyste se na něj jen dívali na obrazovce. V podstatě jde o svět nekonečných, vzájemně propojených virtuálních komunit, kde se lidé mohou setkávat, pracovat a hrát si, a to pomocí souprav pro virtuální realitu, brýlí pro rozšířenou realitu, aplikací pro chytré telefony nebo jiných zařízení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články