Novým ombudsmanem byl zvolen Zemanův kandidát Křeček

Novým veřejným ochráncem práv bude bývalý zástupce ombudsmana Stanislav Křeček. Sněmovna ho dnes zvolila ve druhém kole tajné volby. Kandidát prezidenta Miloše Zemana získal 91 hlasů ze 175 odevzdaných, oznámil poslancům předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník.

Na Twitteru oznámil výsledky hlasování jako první poslanec TOP 09 Dominik Feri.

Křečkovým soupeřem byl ve finále vládní zmocněnec u Evropského soudu pro lidská práva Vít Alexander Schorm, kterého navrhoval Senát. Ve druhém kole získal podporu 53 poslanců. Ke zvolení bylo třeba 88 hlasů.

Jednaosmdesátiletý Křeček, který byl také dlouholetým předsedou Sdružení nájemníků ČR, nastoupí na místo po Anně Šabatové. Její šestiletý mandát skončí příští týden.

Někdejší poslanec ČSSD Křeček, kterého navrhl prezident Miloš Zeman, získal v prvním kole 66 hlasů. Vládní zmocněnec u Evropského soudu pro lidská práva Schorm obdržel 47 hlasů, advokáta Jana Matyse volilo 20 poslanců. Oba tyto právníky nominoval Senát. Ke zvolení bylo třeba 90 hlasů vzhledem k tomu, že prvního kola volby se zúčastnilo 179 poslanců.

Matys měl podle vyjádření představitelů senátorských frakcí získat hlasy z ODS, Schormovi vyjádřili předem podporu zástupci Pirátů či TOP 09. Ve druhém kole by mohl získat hlasy i z dalších opozičních frakcí. Poslanci nejpočetnějšího klubu ANO se podle jejich předsedy Jaroslava Faltýnka mohli rozhodnout podle vlastního uvážení.

Pavel Hofman

Zeman původně na funkci navrhoval poslankyni ANO a vládní zmocněnkyni pro lidská práva Helenu Válkovou. Ta se ale nominace vzdala poté, co vyšlo najevo, že za předlistopadového režimu spolupracovala na jednom z odborných článků s někdejším komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Ten se podílel na politických procesech s Miladou Horákovou nebo Rudolfem Slánským.

Případné zvolení Křečka jako nástupce končící ombudsmanky Anny Šabatové vyvolalo odmítavou reakci spolku Milion chvilek. Křeček podle nich v době normalizace chválil socialistickou revoluci a socialistické volby. V případě Křečkova zvolení je spolek připraven uspořádat demonstraci. Poslanci Václav Klaus (Trikolóra) a Pavel Plzák (ANO) nebo Jaroslav Foldyna to před volbou označovali za nepřiměřený nátlak na poslance.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner