Nový poslanec Jan Čižinský: Babiš vyhrál proto, že byl hlavním tématem voleb

ČTK

Jan Čižinský, starosta Prahy 7 | FOTO: ČTK

Do nově zvolené sněmovny zasedne starosta Prahy 7 Jan Čižinský (KDU-ČSL), který z druhého místa pražské kandidátky přeskočil lídra lidovců Daniela Hermana. Nominace voličů na úkor končícího ministra kultury Čižinského překvapila. Funkci starosty plánuje vykonávat nadále v souladu s předvolebním slibem společně s poslaneckým mandátem. Čižinský se letos snažil zabránit pořádání kontroverzní výstavy Body The Exhibition.

Pane poslanče, jak hodnotíte výsledek voleb z pohledu KDU-ČSL?

Jsem vděčný všem voličům, kteří mě do sněmovny poslali. To je první, co bych rád řekl. Jinak výsledek pro KDU-ČSL není nic moc. Nejde o žádnou katastrofu, ale není to žádný výsledek, z kterého by strana mohla jásat.

Do sněmovny se dostala KDU-ČSL i STAN. Myslíte si, že by původně plánovaná koalice dopadla lépe, nebo naopak na potřebnou desetiprocentní hranici nedosáhla?

Já si myslím, že je třeba zanalyzovat, jak se hlasy přesouvaly v posledních dnech před volbami. Nevím, jestli na to existují nějaká data. Pole mého názoru by koalice asi 10 % dostala. Nevím ale, jestli by byl výsledek lepší než nyní v součtu obou stran. Druhá věc je, že by koalice měla víc poslanců.

Překvapilo vás, že jste z druhého místa kandidátky přeskočil ministra kultury Daniela Hermana, který se jako lídr za Prahu do sněmovny vůbec nedostal?

Musím říct, že trochu ano. Nečekal jsem to, protože Daniel Herman je velmi vážený v Praze i mimo Prahu a také v oblasti kultury. Měl množství podporovatelů a musím říct, že mě to překvapilo.

Chystáte se pokračovat dál ve funkci starosty Prahy 7?

Slíbil jsem už před volbami lidem, že starostou zůstanu. Ptali se mě a říkali, že o mě nechtějí přijít jako o starostu Prahy 7 a vůbec v pražské politice. S tímto stanoviskem mě volili. Praha 7 je území, které mě nejvyšší měrou vyslalo do sněmovny. Je to vidět i na výsledcích, protože lidé z Prahy 7 mi dali přes 400 preferenčních hlasů navíc. Já bych se skutečně choval špatně, kdybych Prahu 7 nechal být. To určitě nechci.

Jak podle vás dopadly volby celkově?

Myslím si, že to bohužel dopadlo tak, jak to dopadnout muselo. V poměrném systému podle mého názoru vítězí ten, jehož jméno je v hlavách lidí, kteří jdou volit. Ve smyslu volím pro, nebo proti němu. Když je hlavním tématem voleb Babiš, lidé jdou k urnám a přemýšlí, jestli budou volit Babiše, nebo proti Babišovi, tak má vlastně vyhráno. Třetina se rozhodla pro něj, a ti, co volili proti němu, dali hlas několika dalším stranám. Neustále se nastoloval problém Babiš místo toho, aby se nastoloval úplně jiný problém.

Co říkáte úspěchu SPD?

Pokud strany stále vytahovaly téma migrace a snažily se být drsné, tak je jasné, že nikdo nebude stejně drsný jako Tomio Okamura. To znamená, že naháněli hlasy jemu. Totéž se stalo na Slovensku s Mariánem Kotlebou. Fico brojil proti migrantům a pak se divil, že stvořil Mariána Kotlebu. Nikdo nenabídne tak radikální řešení jako nějaký radikál. Normální demokratická strana nemůže být radikální. Vezměme si situaci sociální demokracie. Téma zbraní a migrace chvilku kolem ministra vnitra Chovance rezonovalo. On se to snažil nějakým způsobem rozdmýchávat. Ústavní zákon o zbraních a podobně. Přesně tohle potřeboval Tomio Okamura. Já bych vlastně řekl, že volby mohly dopadnout ještě hůř. Když se sečtou hlasy, tak třeba komunisté a Okamura minule dostali, pokud se nepletu, víc hlasů než letos.

KSČM měla téměř 15 % a Úsvit necelých 7 %.

Někteří lidé volí ze strachu a na ty nemůže cílit demokratická strana, která plní svůj demokratický program. Ta musí cílit na lidi, kteří volí ve svém zájmu a v programu jim slíbit splnitelné cíle, které potom budou tím tématem. My jsme se o to snažili a myslím, že se to částečně podařilo. Jinak bychom nedopadli ani tak, jak jsme dopadli. Přece jen vládní odpovědnost vždycky nese nějaký pokles. Ovšem naše snažení nestačilo na lepší výsledek.

Jaký je váš názor na účast KDU-ČSL ve vládě?

Myslím si, že by to byla chyba. Jsem proti tomu, abychom šli do vlády. KDU-ČSL půjde do opozice a myslím si, že to je dobře. Nedovedu si představit, že bychom byli společně s ANO ve vládě.

Na druhou stranu, Andrej Babiš může argumentovat, že s ním demokratické strany nechtěly jít do vlády, a tak mu nezbylo nic jiného než se spojit s SPD a KSČM.

To máte pravdu, ale tahle možnost bude ve sněmovně vždycky. I kdyby s ním někdo byl ve vládě. Představte si, že by pak byl šílený populistický zákon. Například o zbraních. A najednou zjistíte, že je tam úplně jiná koalice. Právě třeba ANO, SPD a KSČM. Takže cesta z toho ven stejně nevede přes vládní angažmá. Voliči rozdali karty. Dlouho to vypadalo tak, že komunisté, SPD a ANO nebudou mít přes 100 poslanců. Pak se to přehouplo a voliči takto rozhodli. Ale myslet si, že to můžete zrušit tím, že strana půjde do vlády, je iluze. Když byl premiérem Jiří Paroubek, najednou ve sněmovně byla úplně jiná koalice a hlasovalo se jinak. Potom to vládní angažmá úplně ztrácí smysl.

Bude KDU-ČSL hlasovat pro vydání poslanců ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka?

Určitě! Tam je to úplně jasné. KDU-ČSL bude hlasovat o vydání Andreje Babiše a dalších obviněných poslanců.

Pomalu se blíží prezidentské volby.

To bude druhá zkouška. Tam je konflikt jasný. Opět platí to, co jsem řekl. Zpola vyhráno má ten, který je v hlavách lidí pro, nebo proti němu. Do druhého kola musí postoupit kandidát, který dokáže Miloše Zemana porazit.

Kdo si myslíte, že by to mohl být z již potvrzených kandidátů?

Já si myslím, že je to teď skutečně Jiří Drahoš.

Vzhledem k tomu, jak je systém nastaven, ale může nastat situace, že se do druhého kola nemusí dostat.

Já se upřímně trochu bojím Pavla Fischera, který může připravit v prvním kole o procenta kandidáta, který má na to porazit Miloše Zemana. Jsem z toho velmi rozpačitý.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner