Nový posudek ukáže, zda se na Čapím hnízdě krátily daně. Hrozí trestní stíhání

Farma Čapí hnízdo v Olbramovicích (ČTK)

Farma Čapí hnízdo v Olbramovicích | FOTO: ČTK

Další kauza, spojená s rekreačním centrem Andreje Babiše, možná brzy dospěje ke svému konci. Podle zjištění serveru Seznam Zprávy by totiž kriminalisté, vyšetřující podezřele velké částky za reklamu, které posílaly firmy Agrofertu na Čapí hnízdo, měli dostat nový posudek. Ten prokáže, zda byly sumy putující na účet farmy uměle nadhodnocené. Pokud by tomu tak bylo, hrozí trestní stíhání za krácení daně.

Podle Seznam Zpráv má být znalecký posudek hotov do 10. listopadu. „Jedná se o posudek z oboru ekonomiky, specializace marketing, marketingová komunikace, propagace a reklama. Je potřeba zkoumat zvolený způsob výpočtu ceny reklamy. K tomu je zapotřebí určité specializace, kterou předchozí znalec neměl,“ cituje server svůj zdroj.

()

Pokud by se prokázalo, že desítky milionů, které za reklamu putovaly na Čapí hnízdo, neodpovídají, může k manažerům firem, jež se těchto transakcí účastnily, mířit trestní oznámení. Je zde totiž podezření, že se mohli dopustit nezákonného snižování daně z příjmu.

Znalecký posudek má srovnat ceny, účtované za reklamu na premiérově farmě, s dalšími smlouvami, které byly v danou chvíli na obdobné služby uzavírány. V minulosti již vzniklo několik analýz, které měly ukázat, zda nedocházelo k umělému navyšování ceny. Vzhledem k tomu, že pro firmy z holdingu Agrofert vyznívaly negativně, dá se očekávat, že i posudek, který dostanou policisté z odboru hospodářské kriminality krajského policejního ředitelství v Praze dopadne stejně.

Peníze za reklamu měly pomoci Farmě Čapí hnízdo v jejích začátcích, kdy se ještě tvářila, že není součástí Agrofertu, aby mohla získat padesátimilionovou dotaci z Evropské unie. Finance na účtu sloužily k pokrytí splátek za úvěry, které společnost měla. Jak ovšem upozornily Seznam Zprávy, některé platby proběhly v podezřelou dobu a vzbuzují tak pochybnosti, jak to s nimi ve skutečnosti bylo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články