Nový rekord: V úterý přibylo 12 tisíc případů nákazy. Vláda je bezradná a vymýšlí nová opatření

archiv

reprofoto ČT | FOTO: archiv

Nákaza koronavirem v České republice nadále eskaluje. Během úterý přibylo 11 984 potvrzených případů. To je zatím nový rekord v denním přírůstku od začátku epidemie. V zemi je nyní přes 113 tisíc nakažených. Počet obětí z řad infikovaných stoupl na 1619. V Praze počet nově odhalených případů poprvé překonal hranici 1500.

Zatímco vládní představitelé ujišťovali veřejnost, že počkají na vyhodnocení stávajících opatření, tak ministr zdravotnictví Roman Prymula včera v Poslanecké sněmovně oznámil zavedení nového a přísnějšího režimu. Vláda o něm rozhodne ve středu ráno na mimořádném zasedání. Po pondělním zasedání kabinetu přitom ještě Prymula řekl, že se tento týden nebude na vládě diskutovat o případném celkovém uzavření života v Česku, takzvaném lockdownu. „Základní opatření by měla platit minimálně 14 dnů, abychom věděli, že mají nějaký dopad. Nemyslím si, že by to bylo ve středu nebo kdykoliv tento týden,“ řekl v pondělí. Nyní je pravděpodobné, že nová opatření, jež vláda připravuje, Česko k lockdownu výrazně přiblíží.

Kabinet bude kvůli špatné epidemické situaci jednat formou videokonference znovu už po dvou dnech a očekává se, že znovu zpřísní opatření proti šíření nemoci tak, že omezí fungování obchodů a služeb a možná už i nějakým způsobem omezí pohyb lidí. Již v pondělí vláda rozhodla, že roušky budou od středy povinné i venku na území měst a obcí, pokud bude člověk blíže než dva metry k jinému. Výjimku budou mít členové jedné rodiny nebo lidé při sportování. Povinné jsou nyní také roušky v autě, pokud v něm člověk nepojede sám nebo jen se členy své rodiny.

Většina ze 113 tisíc nakažených má pouze mírný průběh nemoci. Hospitalizovaných pacientů ale v Česku stále přibývá a nyní jich je více než 4000, z toho 634 ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Od března odhalily laboratoře v Česku 193 946 případů koronaviru. Denní nárůsty se zvyšují zejména v poslední době. Za uplynulých sedm dní přibylo více než 64 tisíc potvrzených případů, tedy téměř třetina z celkového počtu. Z nemoci se dosud v České republice vyléčilo 79 108 lidí.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner