Nový šéf civilní rozvědky se měl stýkat s obviněným Redlem. Jejich vztah byl pracovní, vzkázal Rakušan

Michal Redl u soudu, který rozhodoval o vazbě pro obviněné v kauze korupce v pražském dopravním podniku (ČTK/Říhová Michaela)

Michal Redl u soudu, který rozhodoval o vazbě pro obviněné v kauze korupce v pražském dopravním podniku | FOTO: ČTK/Říhová Michaela

Nový šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petr Mlejnek měl být podle Seznam Zpráv minimálně od roku 2012 v pravidelném kontaktu s podnikatelem Michalem Redlem, který je stíhaný v korupční kauze Dozimetr. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) webu řekl, že o vazbě s Redlem před jmenováním Mlejnka věděl a nevadila mu, protože vztah obou mužů byl pracovní. Na twitteru poté doplnil, že si za jmenováním Mlejnka stojí. Nového šéfa ÚZSI považuje za profesionála s úctyhodným kariérním profilem.

„Rozhodně nesdílím názor, že pouhý kontakt s jakkoliv problematickou osobou by měl člověka automaticky diskreditovat. Nepodléhejme honu na čarodějnice,“ napsal ve středu Rakušan na twitteru.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) (FORUM 24)

„Ano, známe se od roku 2012,“ sdělil o Redlovi nový šéf civilní rozvědky. „Jak a kdy jsme se seznámili, si nepamatuji. Potkával jsem se s ním zhruba jednou až dvakrát ročně,“ uvedl. V dané době pracoval ve firmě Techniserv, která dodává a instaluje technologické systémy a často se uchází o státní zakázky.

„Důvodem bylo, že jsem jako obchodník poptával zakázky pro svou firmu. Žádnou zakázku jsem jeho prostřednictvím nezískal,“ dodal zpravodajec, kterého Rakušan jmenoval do funkce letos 8. července. Tedy několik týdnů po počátku kauzy kolem pražského dopravního podniku, kterou policie nazývá Dozimetr. „Panu ministrovi jsem řekl, že se s Redlem znám. Bylo to poté, co vypukla ta kauza, ještě před mým ustanovením,“ řekl k tomu Mlejnek, který je bývalým vojákem a někdejším analytikem Vojenského zpravodajství.

Redl měl získávat citlivé informace právě přes Mlejnka. Nový šéf ÚZSI kvůli tomu před třemi týdny podával vysvětlení na policii. „Není pravda, že bych předával informace. Policii jsem vysvětlil, že potkávat se s lidmi v obchodě byla moje práce,“ řekl k tomu Mlejnek.

„Pokud tyto kontakty nevadí Národnímu bezpečnostnímu úřadu v udělení prověrky na stupeň tajné, nevidím v nich problém. Posuzovat Redla optikou toho, co o něm víme dnes, je minimálně sporné,“ reagoval ministr Rakušan. Vyloučil, že by jméno kandidáta na šéfa ÚZSI konzultoval s exministrem školství Petrem Gazdíkem či europoslancem Stanislavem Polčákem, tedy se stranickými kolegy, kteří kvůli známosti s Redlem museli opustit některé své funkce.

Premiér Petr Fiala (ODS) plánuje promluvit si s ministrem vnitra a šéfem hnutí STAN Vítem Rakušanem o kontaktech Petra Mlejnka se stíhaným lobbistou Michalem Redlem příští týden. Fiala prostřednictvím Úřadu vlády sdělil, že nyní vychází z toho, že Mlejnek má prověrku na stupeň tajné a prochází prověřováním na stupeň nejvyšší.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články