Sněmovna na konci března schválila novelu stavebního zákona, která mění zákon prosazený tehdejší ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou (ANO). Shodli se na ní vládní poslanci s opozicí, návrh prošel se 161 hlasy. Pravý břeh – Institut Petra Fialy ve spolupráci s Institutem pro pravicovou politiku, Mladými občanskými demokraty a Mladými konzervativci nyní pořádá debatu o tom, jak konkrétně nový stavební zákon pomůže.
Cílem novely je zajistit rychlé, jednoduché a transparentní stavební řízení pod zásadou „jeden úřad, jedno razítko“. Řízení se tak už nemají zbytečně protahovat, úřady budou muset rozhodnout v pevně stanovených lhůtách. Například pro stavbu rodinného domu to bude 30 dní, u složitějších staveb typu elektráren a dálnic do 120 dní. Nynější průměrná doba vydání stavebního povolení je 246 dní.
Česko se mezi 190 zeměmi umístilo v délce procesu vyřízení stavebního povolení na 157. místě. To odpovídá umístění rozvojových zemí. Díky novele by se situace ale měla zlepšit. Jak přesně, na to odpoví debata, kterou institut pořádá ve středu 26. dubna ve Stopkově Plzeňské pivnici v Brně. Zabývat se bude i tím, jak je možné, že návrh podpořily opoziční strany a co znamená z pohledu politiky, byznysu a architektury. Hosty budou Jiří Havránek, poslanec za ODS a zpravodaj nového stavebního zákona, kterému se podařilo najít širokou shodu napříč politickým spektrem, a Tomáš Zlámal, architekt a vůdčí postava Ateliéru Zlámal.
Stavební zákon prosadila v roce 2021 vláda Andreje Babiše (ANO). V původní verzi se počítalo se zřízením Nejvyššího stavebního úřadu, který by zastřešoval státní úřady po celé republice. To ale poslanci zrušili. Novela tak podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) zachovává 694 nynějších stavebních úřadů v obcích.
Nyní musí předlohu schválit senát a podepsat prezident. Plně účinná má být od července 2024, pro některé vyhrazené stavby ale už 1. ledna 2024. Čeká se zejména na dokončení digitalizace stavebního řízení, která spočívá mimo jiné ve vytvoření Portálu stavebníka.