Nový Týdeník FORUM dává zelenou americké základně v Česku a vystavuje účet předchozí vládě

(Týdeník FORUM)

FOTO: Týdeník FORUM

Nový Týdeník FORUM v souladu se svým podtitulem „noviny pro obranu příslušnosti ČR k Západu“ pléduje za umístění americké základny na našem území. V kontextu války na Ukrajině logický krok nepřekvapivě naráží na odpor vrcholných představitelů českého populismu.

Když Andrej Babiš tvrdí, že mu základna v Česku připadá zbytečná, dá vzpomenout na Chamberlainův výrok z roku 1938:  „Nevidím důvodu, proč bychom nemohli říci Německu – dej nám uspokojivé záruky, že nepoužiješ síly  …  a my ti dáme podobné záruky, že nepoužijeme síly.“ Článek z titulní strany nazvaný ANO základnám! … a kdo jim říká ne doplňuje anketa mezi členy vlády, kteří si naštěstí myslí něco jiného než Andy z Agrofertu.

Čtení, které vás bezpochyby zdvihne ze židle, je rozhovor nazvaný Situace je rozpočtově neudržitelná se šéfem NKÚ Miloslavem Kalou. Nemilosrdně vystavuje účet předchozí vládě a mimo jiné říká: „Myslím si, že šlo o velmi expanzivní rozpočtovou politiku, která se podepsala na přechodu do krize druhé, tedy do vážné inflační krize.“

Další díl našeho seriálu Čemu věří Češi? je tentokrát věnovaný pravoslavné církvi, jež je v souvislosti s rusko-ukrajinským konfliktem skloňována především pro neochvějnou podporu, kterou moskevský patriarcha Kirill vyjadřuje Vladimiru Putinovi. V Čechách kdysi psala světlejší kapitolu své historie, když v červnu 1942 po atentátu na Heydricha poskytl biskup Gorazd parašutistům úkryt v kryptě chrámu sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici.

Své čtenáře si jistě najde i rozhovor s Lukášem Hejlíkem, podle jehož Gastromapy cestují milovníci dobrého jídla po celé republice. Herec a food blogger říká jednu zajímavou, ačkoli vlastně zcela přirozenou věc: „V Norsku například nesmí na sociálních sítích udílet rady ohledně výživy nikdo, kdo ten obor nevystudoval. U nás radí jak zhubnout kdejaká modelka.“

PŘEDPLAŤTE SI TÝDENÍK FORUM ZDE