Nový týdeník FORUM objasňuje, proč Agrofert životně potřebuje ruský plyn

(Týdeník FORUM)

FOTO: Týdeník FORUM

Nové číslo Týdeníku FORUM hned na obálce prozradí, kdo je odpovědný za to, že nemáme variantu k ruskému plynu. Je to ten, kdo z toho nejvíc profituje. Nechte se poddat: Pán z obytňáku. Dobrým příkladem je německý SKW, výrobce hnojiv, jeden z nejvýnosnějších podniků Agrofertu. „Ta chemička je primárně nastavena na ruský plyn. V čem? Protože norský má méně metanu. To podstatné je, že se pak sníží efektivita, když se sníží složení plynu,“  tvrdí v článku Kdo tu pálí ruský plyn poslankyně za Piráty Olga Richterová. Jakoby to do sebe celé tak nějak zapadalo, co říkáte?

„Jako národ se musíme ptát, kdy se proboha postavíme lobby výrobců střelných zbraní? Kdy proboha uděláme to, co je třeba udělat.“ Citátem ze zoufalého projevu Joea Bidena proneseném bezprostředně po střelbě ve škole v texaském městečku Uvalde, kde minulý týden zemřelo devatenáct dětí a dva učitelé, začíná úvaha nazvaná výstižně Jen přes mou mrtvolu: Spojené státy a střelné zbraně. Z článku mimo jiné vyplývá, že počet hromadných „poprav“ na amerických středních školách od roku 2013 trvale stoupá, a že v roce 2021 dosáhl neskutečných dvou set incidentů a padesáti obětí.

Redaktoři listu v článcích Rusko a maršálové, kam se podíváš a Zapomenutí soudruzi a neexistující partyzáni pokračují ve sledování derusifikace českého veřejného prostoru a volají při tom po změnách názvů ulic, které jsou do očí bijící. Tak například Bakurinova ulice v Dolních Počernicích. Své jméno nese od roku 1974. Ještě déle – od května 1945 – leží na zdejším hřbitově Ivan Bakurin, sovětský voják, který zahynul 10. května v Počernicích, když nešťastnou náhodou sklouzl z tanku, na kterém se vezl, a mnohatunové monstrum mu přejelo hlavu. Jenže náhrobek i ulice lžou. Žádný Ivan Bakurin neexistoval a v hrobě leží zřejmě někdo jiný.

PŘEDPLAŤTE SI TÝDENÍK FORUM ZDE

Nové číslo přináší také velký portrét zpěváka Nicka Cavea, který vystoupí v červnu na pražském hudebním festivalu Metronome. Článek přibližuje mimo jiné temné rodinné pozadí téhle australské hudební ikony. Nedávno mu zemřel syn Jethro a tragédie je o to horší, že pohřbívá již druhého potomka. Říká se, že není nic horšího než přežít své děti. Cave na to našel jediný lék: vlastní tvorbu.