Nový Týdeník FORUM přináší velkou anketu k výročí sametové revoluce

(Týdeník FORUM)

FOTO: Týdeník FORUM

Co se od Listopadu povedlo, a čeho jsme se naopak nedokázali zbavit. Na tyto dvě otázky odpovídají respondenti ankety, která otevírá nové číslo Týdeníku FORUM. Reakce předsedy senátu i předsedkyně sněmovny, bývalých disidentů či umělců doprovázejí fotografie ze vzpomínkových shromáždění v posledních deseti letech. Výmluvně připomínají, jak se 17. listopad během hradního angažmá Miloše Zemana měnil ze slavnosti v pouliční střet o další směřování této země.

Rubrika Panorama tentokrát v převážně žlutomodrých barvách přináší ucelenou galerii z osvobozeného Chersonu, města, mající za sebou 254 dnů ruské okupace.

Pod titulkem Koruna: Otvírání starých ran popisujeme fenomén seriálu Koruna, jehož pátou sezónu nabídl svým divákům Netflix. Nesmírná popularita seriálu zejména na britských ostrovech s sebou přináší i odvrácenou stranu, kritiku z řad strážců pověsti monarchie. V jejich čele stojí herečka Judi Denchová, která obvinila tvůrce z „hrubé senzacechtivosti“ a požaduje, aby streamovací služba ke každé epizodě připojila varování, že nejde o zobrazení skutečných událostí. Není divu, pátá sezóna dospěla do devadesátých let, jež provázel prudký pokles popularity Koruny, a rovněž nevyhlášený a mnohdy drsný souboj královské rodiny s princeznou Dianou.

Deset let od odchodu Vladimíra Jiránka si připomínáme jeho portrétem s titulkem Filosof obrazu a slova. Jeho autor připomíná humoristovo vyznání, z čeho se kdysi zrodila geniálně jednoduchá linka jeho vtipů. „Hledal jsem možnosti spojení kresby s textem. Podvědomě jsem chtěl dosáhnout takového způsobu kreslení, jako je třeba rozhovor v kavárně. Tedy kresba jako prostředek běžné komunikace. Proto jsem se naučil používat fix, s nímž jsem mohl kreslit přímo do bloku, takzvaně z voleje. Přímo. Byly to takové trochu automatické záznamy, z nichž jsem něco vybíral. Svůj styl jsem pevněji uchopil v sedmdesátých letech.“