Týdeník FORUM: rozhovor s premiérem Fialou, neznámé snímky zničených Lidic a pravěcí ještěři snášející zlatá vejce

(Týdeník FORUM)

FOTO: Týdeník FORUM

Kabinet Petra Fialy vládne České republice půl roku. I proto přináší nové číslo Týdeníku FORUM obsáhlý rozhovor s premiérem. Jak hodnotí uplynulých šest měsíců? Plní vláda své sliby? Jak postupuje deagrofertizace státu? Jak Česko zvládá uprchlickou krizi? A kdo by měl být příští prezident? „Je nepřijatelné, aby tuto funkci získali lidé s populistickým politickým stylem, nebo dokonce političtí radikálové. Tomu je potřeba zabránit,“ tvrdí mimo jiné Fiala. 

Radikálům v méně uhlazené podobě, než jsou někteří z těch, kteří se chtějí stát českým prezidentem, se věnuje detailní analýza Zprávy o extremismu a předsudečné nenávisti pro rok 2021 vypracovaná Odborem bezpečnostní politiky ministerstva vnitra. Policie se podle dokumentu vloni zabývala 108 trestnými činy s nenávistným podtextem, stíhala za ně 99 lidí. Dominantním tématem byl covid-19 a protesty proti údajnému zavádění „covidové totality“, což zatlačilo do pozadí obvyklé tuzemské xenofobní výpady namířené proti menšinám, migrantům či jiným skupinám obyvatel. Extremistické a xenofobní skupiny nicméně podle zprávy „trvale a intenzivně ohrožují bezpečnost a kvalitu života obyvatel České republiky“. Nejde už jen o dříve často zmiňované riziko takzvaných „osamělých vlků“, ale o „cílené štěpení společnosti a snahu narušovat prozápadních vazby České republiky“. To „nahrává nepřátelským aktivitám cizí moci. Ruská invaze na Ukrajinu představuje pro českou společnost výrazné varování,“ konstatuje se ve zprávě.

PŘEDPLAŤTE SI TÝDENÍK FORUM ZDE

Týdeník FORUM
FOTO: Týdeník FORUM

Před osmdesáti lety byly vypáleny Lidice. Nové číslo Týdeníku FORUM otiskuje dosud neznámé snímky zničené vesnice pořízené v době, kdy byly Lidice postupně „vymazávány z mapy“. Mrazí z nich. Možná i proto, že podobné zrůdnosti vídáme v posledních měsících i v aktuálním zpravodajství. 

PŘEDPLAŤTE SI TÝDENÍK FORUM ZDE

Ve čtvrtek 9. června do kin vstupuje třetí díl série Jurský svět, která navazuje na trilogii Jurský park. Podle představitele hlavní role Chrise Pratta má jít o zakončení celé hexalogie. Otázka je, jestli si to producenti nerozmyslí. Poslali by totiž do šrotu skvěle šlapající stroj na peníze. Prvních pět dílů vydělalo jen v kinech více než pět miliard dolarů, a to se nebavíme o penězích plynoucích z merchandisingu a dalších spřízněných projektů. Článek Jurský svět, kde ještěři snášejí zlatá vejce popisuje vznik celého projektu a také jeho dopad na společnost. Série totiž přivedla k zájmu o pravěké ještěry miliony lidí po celém světě a také ovlivnila paleontologii jako vědní obor.