Nový Týdeník FORUM věnuje hned několik stran rozloučení s Karlem Schwarzenbergem. Pavel Šafr se vrací k obřadu v katedrále svatého Víta v editorialu pod trefným titulkem Karel Schwarzenberg dal koledě Narodil se Kristus Pán nečekaný obsah. Doslova píše: „Rakev v té chvíli už plula jako loď prostorem katedrály, vojáci pochodovali a my jsme děkovali za život. V té chvíli Karel Schwarzenberg přemohl svoji smrt a zanechal nám velkou věc. Víru v pravdu a lásku, které nikdy nemůže nic zničit. Ani Putin, Hitler naší doby. Ani Donald Trump, zlý a nebezpečný kašpar. Ani Babiš, Orbán nebo Wilders. A ani naše vlastní selhání.“
Sobotní smuteční slavnost (to je asi nejpřesnější termín) si připomínáme i v rubrice Panorama sérií fotografií z happeningu v pražské Lucerně, v jehož finále nakonec vystoupila sama Karlova dcera Lila. David Gaydečka, hlavní organizátor večera nazvaného Karel žije dál, k tomu pro náš Týdeník napsal: „Nebylo to ve scénáři, když si řekla o mikrofon. Poděkovala za to, co jsme pro jejího otce udělali, jaké rozloučení jsme mu připravili. Ráno (v katedrále) jsme zmrzli, večer jsme se pak společně zahřáli.“
K rozhovoru jsme tentokrát usedli s hercem Davidem Novotným, který se mimo jiné vyznal z osobité rodinné tradice slavení Štědrého dne: „Nemusím mít nutně svátky podle českého zvyku. Moje žena naštěstí taky není nijak upjatá, že by musela být na Štědrý den rodina pohromadě. Tak si každý rok děláme Vánoce jindy. Letos budou patnáctého. Jen místo máme stejné, Kanárské ostrovy, neb je nám tam dobře.“
Opravdu drsné čtení je esej spisovatele a publicisty Borise Schumatského nazvaná Kód nekonečného koloběhu ruského násilí. Autor hned v úvodu píše, že ruské násilí není industrializované ve smyslu klasického průmyslu první poloviny minulého století, ani šílené ve smyslu dobové posedlosti rasou. Funguje ve společnosti zcela jinak, spíše jako jazyk.
Chcete vědět víc? Kupte si nové číslo.