Nový Týdeník FORUM: Strhující reportáž ze Lvova, Bidenův projev a vzkaz desetiletého kluka: Putine, přijde ti to normální?

Eric Drooker

Nový Týdeník FORUM, ode dneška na stáncích, ve svém hlavním článku ohlašuje Válku dvou světů a připomíná, že vítězství nad ruskou tyranií, která nerozumí pojmům, jako je svoboda a demokracie, si vyžádá čas a nemalé oběti. Konečně, drsnou realitu a naději v sobě mísí i zásadní „varšavský“ projev amerického prezidenta Joea Bidena, který přinášíme v plném znění.

Strategickou důležitost nepasivity Západu zdůrazňuje i diplomat Jaroslav Kurfürst, když ve velkém rozhovoru pod titulkem Rusko je agresivní stát, není čas na naivitu připomíná: „Zásadní téma bude evropská perspektiva a udělení kandidátského statusu Ukrajině. Součástí unijní politiky musí být samozřejmě i Moldavsko a Gruzie.“ Dodejme, že jde o státy, které by po porážce Ukrajiny byly zcela jistě „na řadě“.

„Řekli nám, že smíme během výuky sledovat zprávy, a řešili jsme historii Ukrajiny.“ Těmito slovy vzpomíná septimán Jakub Černý na výjimečnou školní atmosféru  během prvního dne války. Způsob, jak, lépe řečeno jak hluboce, se čeští teenageři zamýšlejí nad ruskou agresí, asi překvapí nejednoho čtenáře textu nazvaného Putine, přijde ti to normální? Kluci a holky od 10-19 let se vyznávají z toho, jestli mají strach, zda by šli bojovat a co by vzkázali ruskému prezidentovi.

Křižovatka osudů se jmenuje očité svědectví naší reportérky ze Lvova, z města, kde se lidé každé ráno ujišťují pomocí esemesek, zda jsou ještě pořád naživu. Nesmírně silné čtení.

Režisér Václav Marhoul vnímá nedaleký ozbrojený konflikt mimořádně intenzivně i proto, že je pořád členem armádních záloh ve funkci majora. V interview nazvaném Zlo se rodí ze strachu emotivně vzpomíná na ukrajinské natáčení Nabarveného ptáčete a konstatuje, že touha Čechů odjet bojovat s Putinem je ošidná: „Mají v sobě emoce, kterým rozumím, ale myslet si, že to celé bude vzrušující, adrenalinové dobrodružství, je strašně scestné. Nic horšího než válka neexistuje.“