Nový Týdeník FORUM tlumočí názor vrcholné političky EU: „Čapí hnízdo je jasný případ.“

(Týdeník FORUM)

FOTO: Týdeník FORUM

Pod všeříkajícím titulkem Česká vláda by měla chtít, aby Babiš vrátil všechny dotace přináší nový Týdeník FORUM rozhovor s Monikou Hohlmeierovou, europoslankyní a předsedkyní Výboru pro rozpočtovou kontrolu. Politička, kterou bývalý premiér během inspekční cesty v roce 2020 agresivně napadl, když ji označil za pomatenou, vyjadřuje mimo jiné naději, že causa Čapí hnízdo, což je podle ní jasný případ, spěje konečně k závěru.

„My jsme vždy kritizovali fakt, že premiér členského státu je zároveň největším příjemcem přímých plateb z Evropské unie. Lze si totiž jen těžko představit, že takový člověk opustil všechny aktivity ve všech svých společnostech. Největší příjemce skutečně nemůže být zároveň představitelem vlády, která v důsledku rozhoduje o správném rozdělování peněz. V tomto je případ Andreje Babiše výjimečný,“ říká Hohlmeierová v rozhovoru.

Memento tohoto čísla se odehrává na Slovensku, kde se zhroutila vláda. Peter Vavro, spolupracovník listu, v článku Já, budoucí legenda velice pregnantně formuluje přesahový potenciál tamní nastalé politické situace: „… tady jde nejenom o nějaké Slovensko, ale především o učebnicovou lekci z toho, co se stane s různorodou koalicí, kterou spojil jeden neakceptovatelný politik s črtami mafiánského bosse a rozbíjí ji nezvládnutelná ega, pomíjivý zájem médií a infantilní pohled na ještě pomíjivější preference v průzkumech veřejného mínění.“

Nové vydání rovněž přináší portrét muže, který je „teď všem pro smích“, ale ke kterému může být historie „ještě shovívavá“. Svého křesla se držel zuby nehty. Když před měsícem vyhrál hlasování o nedůvěře těsným rozdílem, odstoupit odmítl. Nakonec přišla řada rezignací jeho vlastních ministrů, kterou nemohl ustát ani sveřepý Boris Johnson. Jeho příběh se jmenuje příznačně: Manipulátor, lhář, ale také státník.

PŘEDPLAŤTE SI TÝDENÍK FORUM ZDE

U příležitosti čtyřicátého roku fungování kapely Visací zámek v jediné (!) sestavě jsme si pod titulkem Začalo to u Johna Debila povídali s jeho frontmanem Janem Haubertem. V poslední domě měl napilno. Jednak společně se spoluhráči odhalil u příležitosti narozenin formace sochu Pocta punku, což není nic jiného nežli traktor převrácený na zadní kola na místě strahovských kolejí, kde se „Visáči“ dali dohromady. Kromě toho vydal knihu Nouzový stav, covidový deník ve verších, v úvodu opatřený neodolatelným mottem: „Doufejme, že se to těm volům nevymkne z rukou, doufejme, že je to jen cvičení.“