Nový Týdeník FORUM vypráví příběh „za všechny prachy“

(Týdeník FORUM)

FOTO: Týdeník FORUM

Nové číslo Týdeníku FORUM přináší příběh dopisu, který vyšel tuhle zemi hodně draho. V roce 1992 v něm ministr zdravotnictví Martin Bojar vyslovil „pochybnost o solidnosti“ firmy Conneco, předchůdce firmy Diag Human, ta se ale nedala. Zažalovala stát a žádala odškodnění za překažené obchody. Co se dělo dál, shrnujeme v článku s titulkem Nic platit nebudeme. Zatím. Je to vskutku story za všechny prachy.

Již celé čtvrtstoletí se republika soudí s podnikatelem Josefem Šťávou, který naposled letos v květnu vyhrál další arbitráž, a částka, již by mu Česko mělo zaplatit, za ty roky vyšplhala ze 197 milionů (původní rozsudek) na neskutečných 15,5 miliard korun. Z poloviny jde o úroky – denně (!)  naskakují o 1,3 milionu (!!) korun. Kdo na Netflixu nyní sleduje seriál Vláda z prostředí dánské nejvyšší politiky, tak ví, jak asi panu Šťávovi celou tu dobu je  – jako Dánsku, když zjistí, že v Grónsku se našla ropa.

Otázka ze strany 14 je věčná stejně jako ta Nerudova: Kam se Slovanskou epopejí? Před sto dvaceti lety se Praha zavázala Alfonsi Muchovi postavit pavilon, kde bude soubor jeho obrazů vystaven. Město svou část dohody nedodrželo, dvacet velkoformátových pláten dodnes hraje roli věčně putujícího bezdomovce. Tomu nasadila korunu zpráva, že Slovanská epopej bude nově umístěna do SKLEPA paláce Savarin. Časovou osu odysey plné sporů doprovází text historika Petra Hlaváčka, který se zamýšlí nad tím, jaká je skutečná hodnota Muchova díla, a konstatuje, že jde o bombastický kýč, který znázorňuje slovanské dějiny tak, jak spolu nikdy nesouvisely. Což ovšem nic nemění na tom, že sliby (malířům) by se plnit měly.

Vyzpovídali jsme Alici Nellis, která si splnila bobříka odvahy a nastudovala pro Zlatou kapličku Smetanovu Prodanou nevěstu, národní  klenot, na který se nesmí sahat. Jakkoli se Alice prohřešila pouze tím, že se pokusila dílo z roku 1866 vyprávět současným jazykem, na premiéře se bučelo, odcházelo, ale taky se mocně tleskalo. Režisérka v rozhovoru nazvaném Žádná správná Prodanka neexistuje potvrdila, že to nebyl moc příjemný zážitek, na druhou stranu ničeho nelituje: „Když budeme dělat Prodanku, která nikoho nenaštve, odsoudíme ji k tomu, že ani nikoho nenadchne. Asi bych měla bych klid, ta inscenace by prošuměla, nic by se nestalo.  Věděla jsem, že moje inscenace nemůže být stejná jako ta přechozí, jakkoli se mi líbila. Protože ta už je přece hotová!“

PŘEDPLAŤTE SI TÝDENÍK FORUM ZDE

V rubrice Nová Orientace přinášíme text Putin už svůj boj o dějiny prohrál historika Jaroslava Šimova, jenž mimo jiné vyslovuje následující pochybnost: „Tak co vlastně chce Putinovo Rusko: obnovit carskou říši, Sovětský svaz, anebo vytvořit nový ruský národní stát? Nejsem si jist, že v Kremlu by byli schopni odpovědět na tuto otázku.“