Novým ministrem zdravotnictví se stane Jan Blatný

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (uprostřed)  (ČTK – Igor Zehl)

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (uprostřed) | FOTO: ČTK – Igor Zehl

Nástupcem končícího ministra zdravotnictví Romana Prymuly se stane Jan Blatný, uznávaný odborník na poruchy srážlivosti krve a náměstek Fakultní nemocnice Brno. Na twitteru to oznámil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

„Prezident republiky Miloš Zeman ve čtvrtek dne 29. října 2020 ve 12:00 hodin jmenuje Jana Blatného do funkce ministra zdravotnictví. Ceremoniálu se zúčastní předseda vlády Andrej Babiš,“ informoval Ovčáček.

Eric Drooker

K rozhodnutí došlo po schůzce Blatného se Zemanem v Lánech. „Doufám, že se mu bude líbit. Myslím, že to je velice dobrý kandidát, má obrovské mezinárodní zkušenosti,“ prohlásil o Blatném před jeho setkáním s prezidentem premiér Babiš, který s adeptem na post šéfa rezortu zdravotnictví již jednal.

Blatný má zkušenosti s prací v nemocnici v Irsku a loni byl v Česku pověřen uspořádáním prestižního kongresu Evropské asociace pro hemofilii a příbuzné choroby (EAHAD). Podle Babiše je nejen zkušeným lékařem, ale i schopným manažerem. Ve funkci přednosty brněnské dětské hematologie Blatný řídí na sedmdesát zdravotníků a v brněnské fakultní nemocnici navíc zastává funkci náměstka. Zároveň vyučuje na Masarykově univerzitě a je zakládajícím členem a koordinátorem Českého národního hemofilického programu.

K výběru Blatného do funkce ministra zdravotnictví se pozitivně vyjádřili i někteří opoziční politici. „Slušný, pracovitý, schopný člověk, který rozhodně skvěle rozumí dětské hematologie,“ popsal budoucího ministra zdravotnictví poslanec za TOP 09 a kolega z Fakultní nemocnice Brno Vlastimil Válek, který byl několik let Blatného nadřízeným.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články