Duku by měl nahradit olomoucký arcibiskup Graubner. Jasno má být dnes

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner (David Sedlecký / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner | FOTO: David Sedlecký / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Pražským arcibiskupem by se po Dominiku Dukovi měl stát olomoucký arcibiskup Jan Graubner, informovalo o tom Aktuálně.cz, kterému to potvrdily dva nezávislé zdroje z církevního prostředí. Duka už před čtyřmi lety dosáhl věku 75 let, kdy církevní hodnostáři tradičně končí ve svých funkcích.

Dukova nástupce by měl podle katolického serveru Christnet oficiálně oznámit Vatikán během pátečního dopoledne. „Do 12 hodin vám jméno nemůžu potvrdit ani vyvrátit, ale dopoledne jméno ohlásíme,“ řekl mluvčí Jiří Prinz. Nástup Graubnera, kterému bude letos v srpnu 74 let, ale potvrdit nechtěl.

(Týdeník FORUM)

V minulosti se hovořilo o tom, že by Duku na postu v čele pražské arcidiecéze měl nahradit některý z diecézních biskupů. Mluvilo se například o plzeňském Tomáši Holubovi či královéhradeckém Janu Vokálovi. Rovněž padala jména mimo současný sbor biskupů. Zmiňován byl třeba proděkan Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy Jaroslav Broža nebo rektor Arcibiskupského semináře Jan Kotas.

V roce 2018 papež František v reakci na Dukův rezignační dopis stávajícího pražského arcibiskupa vyzval, aby pokračoval ve funkci, dokud nebude stanoveno jinak.

Výběr nového pražského arcibiskupa běží už od podzimu 2018. Tehdy do České republiky přijel jako velvyslanec Vatikánu Charles Balvo, který české prostředí dobře zná, protože na pražské nunciatuře působil už v letech 1996 až 1999.

Aktuálně je apoštolským nunciem v Česku Jude Thaddeuse Okola. Balvo byl pověřen novou diplomatickou misí v Austrálii. Právě osoba nuncia je v celém procesu výběru arcibiskupa zásadní, protože právě on předkládá papeži jména jednotlivých kandidátů na tento post.

Během nejbližších let by měla v České republice nastat změna nejen na pozici pražského arcibiskupa, ale také v čele dalších čtyř diecézí. Rovněž v jejich čele stojí biskupové, kteří záhy dosáhnou věku 75 let. Patří k nim ostatně i Graubner.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články