Novým pražským arcibiskupem se stane Jan Graubner. Nahradí Dominika Duku

Jan Graubner (ČTK/Sznapka Petr)

Jan Graubner | FOTO: ČTK/Sznapka Petr

Pražským arcibiskupem bude po Dominiku Dukovi jmenován olomoucký arcibiskup a předseda České biskupské konference Jan Graubner. Na svém webu to v pátek uvedl Vatikán. Papež František zároveň přijal abdikaci Duky. Ten stál v čele pražské arcidiecéze od února 2010, už před čtyřmi roky dosáhl věku 75 let, kdy církevní hodnostáři tradičně končí ve svých funkcích.

Jan Graubner je olomouckým arcibiskupem a metropolitou moravským od roku 1992. Předsedou České biskupské konference byl nejprve v letech 2000 až 2010 a podruhé se jím stal v dubnu 2020. Teologii studoval na Římskokatolické cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Olomouci, kněžské svěcení přijal v roce 1973. Biskupem je od roku 1990.

(Týdeník FORUM)

V srpnu letošního roku mu bude 74 let. Bývá považován za jednoho z předních představitelů konzervativního křídla římských katolíků v Česku. Sám se přitom za konzervativce nepovažuje.

V minulosti se hovořilo o tom, že by Duku na postu v čele pražské arcidiecéze měl nahradit některý z diecézních biskupů. Mluvilo se například o plzeňském Tomáši Holubovi či královéhradeckém Janu Vokálovi. Rovněž padala jména mimo současný sbor biskupů. Zmiňován byl třeba proděkan Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy Jaroslav Broža nebo rektor Arcibiskupského semináře Jan Kotas.

V roce 2018 papež František v reakci na Dukův rezignační dopis stávajícího pražského arcibiskupa vyzval, aby pokračoval ve funkci, dokud nebude stanoveno jinak.

Výběr nového pražského arcibiskupa běží už od podzimu 2018. Tehdy do České republiky přijel jako velvyslanec Vatikánu Charles Balvo, který české prostředí dobře zná, protože na pražské nunciatuře působil už v letech 1996 až 1999.

Aktuálně je apoštolským nunciem v Česku Jude Thaddeuse Okola. Balvo byl pověřen novou diplomatickou misí v Austrálii. Právě osoba nuncia je v celém procesu výběru arcibiskupa zásadní, protože právě on předkládá papeži jména jednotlivých kandidátů na tento post.

Během nejbližších let by měla v České republice nastat změna nejen na pozici pražského arcibiskupa, ale také v čele dalších čtyř diecézí. Rovněž v jejich čele stojí biskupové, kteří záhy dosáhnou věku 75 let. Patří k nim ostatně i Graubner.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články