Novou předsedkyní TOP 09 je Markéta Pekarová Adamová. Prvním místopředsedou Tomáš Czernin

()

Na volební sněmu TOP 09 se novou předsedkyní strany stala Markéta Pekarová Adamová, když porazila v tajné volbě senátora Tomáše Czernina. Byla zvolena poměrem hlasů 96 : 81. Prvním místopředsedou zvolili delegáti poté jejího protikandidáta z první volby. Poslankyně nahradí dosavadního šéfa Jiřího Pospíšila, který vedl stranu poslední roky a o místo v čele se znovu neucházel.

Historicky poprvé se o post předsedy ucházeli hned dva kandidáti. Oba dva zároveň předem deklarovali vzájemnou spolupráci. „Děkuji vám všem. A děkuji
Tomášovi Czerninovi. Za čestný souboj. Byl jsi zdatný protivník, platí však, že soupeř je jinde a jsem ráda, že mi jej pomůžeš porazit. Dnes mám velkou radost, ale zítra už nás čeká spoustu práce. Pro TOP 09, pro všechny občany,“ uvedla v reakci na twitteru.

Nikdo jiný nebyl ani nominován na post prvního místopředsedy, a tak byl valnou většinou zvolen právě Tomáš Czernin. „Věřím, že tu dnes vytvoříme opravdu hvězdný tým. A mám na vás jedinou prosbu, a to, abychom všichni opravdu táhli za jeden provaz.“

Odkázal se tak i na sobotní slova dnes již bývalého předsedy Jiřího Pospíšila. Europoslanec přiznal, že to uvnitř strany sice občas skřípalo a názory se lišily, ale ve finále spolu s Miroslavem Kalouskem vždycky táhli za jeden provaz. „Společné hodnoty jsou to, co nás spojuje. Všichni vyznáváme svobodu a demokracii, prozápadní orientaci této země, odpovědnou hospodářskou politiku, principy právního státu a význam vzdělání pro společnost,“ uvedl.

Markéta Pekarová Adamová (FB Adamová)

Pospíšil byl i jedním z kandidátů na místopředsedy. „V politice většinou neexistují přátelství. Můžete mít čestné solidní vztahy, ale málokdy se můžete na svého kolegu stoprocentně spolehnout. A já musím říct, že v případě Markéty Pekarové Adamové jsme takový vztah měli. Stála celé dva roky při mně a já jsem nyní připraven jí to vrátit a ten dluh splatit,“ řekl kolegům při kandidátském projevu. Do vedení se ale nedostal.

Mezi dalšími čtyřmi místopředsedy byl nakonec zvolen senátor Herbert Pavera s 153 hlasy, starosta Roztok u Prahy Jan Jakob s 118 hlasy, poslanec Vlastimil Válek s 108 hlasy a předseda karlovarské organizace Lukáš Otys s 106 hlasy. Pozice se nepodařila obhájit ani dalšímu favoritovi Marku Ženíškovi. Kvůli vysokému počtu uchazečů se následně další z kandidátů, Radek Zapletal, nominace vzdal.

Před samotnou volbou kladl europoslanec Luděk Niedermayer zvláštní důraz na slovo vedení. „Politika musí být kolektivní hra,“ připomínal v sobotu přítomným delegátům. Byl to i on, kdo veřejně deklaroval spolu s Pospíšilem podporu právě Adamové. Oproti tomu Czernina označoval jako nejvhodnějšího kandidáta šéf poslanců strany Miroslav Kalousek.

Adamová se netají tím, že by stranu ráda dovedla do vlády. Vedle toho mluvila například i o důchodové reformě či zavedení eura.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]