Novým předsedou Evropské lidové strany bude Němec Manfred Weber

Manfred Weber (ČTK)

Manfred Weber | FOTO: ČTK

Němec Manfred Weber byl dnes na sjezdu v nizozemském Rotterdamu zvolen předsedou Evropské lidové strany (EPP). V čele největší evropské stranické rodiny nahradí Poláka Donalda Tuska, informovala agentura DPA.

Devětačtyřicetiletý šéf lidovecké skupiny v Evropském parlamentu a zároveň člen bavorské Křesťansko-sociální unie (CSU) neměl protikandidáta a v hlasování mu vyjádřilo podporu 89 procent delegátů. Tusk na předsednickou funkci znovu nekandidoval, neboť se chce nyní věnovat polské domácí politice.

()

Weber přebírá EPP uprostřed vážné krize. Od výměny vlády v Německu na podzim loňského roku nemá žádný z velkých států EU konzervativního předsedu vlády. Konzervativci nedávno utrpěli volební porážku také ve Slovinsku a Bulharsku.

Ve svém bojovném projevu Weber představil evropské lidovce jako středovou stranu, která má nejlepší odpovědi na problémy týkající se obrany, ekonomiky či migrace. „Krizové časy jsou časy pro EPP,“ řekl.

Sjezdu dominoval odpor proti ruské agresi vůči Ukrajině, připomněla agentura APA. Delegáti nejprve uctili minutou ticha oběti války, ukrajinská zpěvačka Ruslana poté zazpívala ukrajinskou hymnu. V projevu, který sklidil ovace ve stoje, vyzvala delegáty, aby podpořili její zemi. Poté vystoupili ukrajinský exprezident Petro Porošenko a bývalá předsedkyně vlády Julija Tymošenková.

Weber vede skupinu EPP v Evropském parlamentu od roku 2014. Byl rovněž takzvaným spitzenkandidátem své stranické rodiny do čela Evropské komise v europarlamentních volbách v roce 2019. Šéfem výkonného orgánu Evropské unie se však navzdory volebnímu vítězství svých lidovců nestal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články