Nového předsedu Nejvyššího soudu Petra Angyalossyho nikdo nezná

Předsedou Nejvyššího soudu jmenoval prezident Miloš Zeman soudce JUDr. Petra Angyalossyho.  (Repro ČT)

Předsedou Nejvyššího soudu jmenoval prezident Miloš Zeman soudce JUDr. Petra Angyalossyho. | FOTO: Repro ČT

Nový předseda Nejvyššího soudu (NS), jímž se stal na desetileté funkční období dosavadní šéf senátu trestního kolegia NS JUDr. Petr Angyalossy, je v justici víceméně neznámý. Experti i politici kritizují především netransparentní výběr nového předsedy NS ze strany prezidenta Miloše Zemana.

Prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová komentovala volbu Angyalossyho  poznámkou v tom smyslu, že o něm není nic známo. „Tohle není hra, je to otázka ochrany práv občanů České republiky,“ zopakovala v České televizi požadavek na transparentnost prezidentova rozhodování. Miloš Zeman odůvodnil tichý proces výběru předsedy NS údajnou nutností chránit zvažované kandidáty před „útoky médií“.

Do kolegia NS přivedl Angyalossyho jeho předchůdce Pavel Šámal. „Doufám, že naváže na svého předchůdce,“ poznamenala Daniela Zemanová. „O procesu jmenování máme pochybnosti. To není kritika prezidenta, je to volání po dialogu,“ dodala.

Bývalá předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová hovoří o politizování funkce předsedy NS. Jak zdůraznila, tento výrok nemíří proti Angyalossymu, i když se domnívá, že nejlepší z kandidátů zůstal stranou. Tím byl podle ní JUDr. Robert Fremr. „Soudní moc musí být nezávislá, a nikoli politická. Do funkce byla jmenována osoba, o níž máme jen minimální znalosti,“ dodala Brožová s tím, že to nasvědčuje tomu, že jde o výsledek politických jednání. 

Jako „bílý nepopsaný list papíru“ vidí Angyalossyho také bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO), která se stejně jako její předřečnice Daniela Zemanová omlouvala, pokud zkomolila jeho jméno. Dále se Válková, která udržuje dobré vztahy s prezidentem Zemanem, omezila na vágní konstatování, že být neznámý může být i výhodou, a vyslovila přání, aby si Angyalossy ve funkci získal prestiž.

Ani Eliška Wagnerová, bývalá předsedkyně NS (před Ivou Brožovou) a poté dlouholetá místopředsedkyně Ústavního soudu, Angyalossyho nijak nekritizuje. Výhrady má ale k procesu jeho výběru. Prezident by podle ní měl mít kolem sebe expertní skupinu, která by s výběrem pomohla, aniž by prezidentovi zasahovala do jeho kompetence.

Petr Angyalossy vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Soudcem se stal v roce 1996, kdy začal působit jako předseda senátu Okresního soudu v Olomouci. Od roku 1999 byl předsedou senátu Krajského soudu v Ostravě, pobočka Olomouc. Na Vrchním soudu v Olomouci působil od roku 2004, nejprve jako soudce a později jako předseda senátu. Soudcem Nejvyššího soudu se stal v roce 2017.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]