Novým předsedou Rady ČT je kandidát vládní koalice Matocha

Česká televize, ilustrační foto (ČTK)

Česká televize, ilustrační foto | FOTO: ČTK

Novým předsedou Rady České televize se stal Pavel Matocha, jeden z radních volených v tomto roce hlasy vládní koalice a spolupracovník Lidových novin premiéra Andreje Babiše. Pro Matochu hlasovalo jedenáct členů Rady ČT. Podle bývalého předsedy Reného Kühna jsou mezi radními přijatelnější kandidáti.

Osmačtyřicetiletý Pavel Matocha nahradí Reného Kühna, který v listopadu na funkci rezignoval. Nesouhlasil totiž s odvoláním dozorčí komise, které navrhla radní Hana Lipovská. Matocha, který byl doposud místopředsedou Rady ČT, byl jediným kandidátem na post předsedy.

Andrej Babiš ve sněmovně (ČT)

„Pro Radu ČT je špatné vysvědčení, že byl pouze jeden kandidát na předsedu. Mrzí mě, že někteří kolegové se spíše zbavují možnosti kandidovat. Myslím si, že tam jsou bezpochyby přijatelnější kandidáti než pan Matocha,“ řekl deníku FORUM 24 bývalý předseda René Kühn.

Podle něj si radní volbou nového předsedy pouze myslí, že přispějí k uklidnění situace. „Já se naopak domnívám, že si tím definitivně zadělala na značný reputační problém. Což je mi samozřejmě líto, ale je potřeba to respektovat,“ vysvětlil Kühn s tím, že situace v Radě ČT je odrazem politické současnosti. „Práce v radě spíše připomíná způsoby parlamentního hlasování než práci v kolektivním orgánu, na kterou jsem byl léta zvyklý,“ doplnil.

Pro Matochu hlasovalo jedenáct členů Rady ČT z patnácti. Volby nového předsedy se jako jediný nezúčastnil radní Zdeněk Šarapatka, který to odůvodnil slovy, že do čela kontrolního orgánu nemůže zvolit morálně a odborně nezpůsobilého člověka s problémy ve vlastním podnikání.

Zažil jsem déjà vu, jako bych byl na sjezdu hnutí ANO. Předsedou Rady České televize byl pan Matocha zvolen také jako jediný kandidát. Babiš, Okamura a Klaus mají v čele Rady ČT konečně svého mluvčího,“ řekl deníku FORUM 24 Šarapatka a dodal, že normalizace v České televizi pokračuje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]