Novým předsedou Senátu je Miloš Vystrčil z ODS

archiv

Předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS) | FOTO: archiv

Novým předsedou Senátu se stal podle očekávání Miloš Vystrčil, předseda senátorů ODS a místopředseda strany. V tajných volbách porazil prvního místopředsedu Senátu Jiřího Růžičku (za TOP 09 a STAN). Vystrčilovi předem vyjádřili podporu zástupci KDU-ČSL a ANO. Nástupce zesnulého Jaroslava Kubery (ODS) povede horní komoru do ustavení jejího nového vedení po podzimních volbách.

Devětapadesátiletý Vystrčil je senátorem za Jihlavsko od roku 2010. Bývalý starosta Telče byl před nástupem do horní komory hejtmanem Kraje Vysočina. Místopředsedou ODS je od roku 2014, o dva roky později stanul v čele senátorů ODS. V horní komoře působil ve výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí.

Rodák z Dačic vystudoval matematiku a fyziku na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně, poté působil jako učitel a zástupce ředitele gymnázia v Telči. Od roku 2009 vyučuje na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě.

Vizitka nového předsedy senátu Miloše Vystrčila (59; ODS):

– Miloš Vystrčil je senátorem za ODS již od roku 2010, zastupuje volební obvod č. 52 – Jihlava.

– V Senátu je v současnosti předsedou klubu ODS (od listopadu 2016). Kromě toho působí v organizačním výboru, výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí, v podvýboru pro bydlení a ve stálé komisi Senátu pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury.

– Od roku 2000 je také zastupitelem Kraje Vysočina a od roku 1990 zastupitelem města Telč. V letech 1998 až 2001 byl starostou Telče, v roce 2001 byl zvolen prvním zástupcem hejtmana kraje Vysočina, v letech 2004 až 2008 byl hejtmanem.

– Členem ODS je od roku 1991. V současnosti je místopředsedou strany, a to od ledna 2014. Je také krajským šéfem ODS na Vysočině a předsedou krajského klubu zastupitelů ODS.

– Vystrčil se narodil 10. srpna 1960 v Dačicích, od narození však žije v Telči. Vystudoval matematiku a fyziku na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně, poté působil jako učitel a zástupce ředitele gymnázia v Telči.

– Od roku 2009 vyučuje na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě.

– Mimo jiné je také členem rady Státního fondu životního prostředí ČR, předsedou správní rady Sdílení o. p. s. a předsedou Svazku obcí Železnice Kostelec-Slavonice.

– Je ženatý, má dvě dospělé dcery.

– Zajímá ho folková a trampská hudba, přírodovědná literatura a sport.

– Ke své kandidatuře do čela Senátu Vystrčil počátkem února řekl, že ve funkci by chtěl přinést přidanou hodnotu. „Já se na to těším, ale rozhodně po tom neprahnu,“ řekl s tím, že by chtěl navázat na zemřelého předsedu Senátu Jaroslava Kuberu zejména ve zviditelňování Senátu a vyžadovat, aby Sněmovna dodávala Senátu kvalitnější podklady k projednávaným zákonům.

Přehled předsedů Senátu od jeho vzniku v roce 1996:

Petr Pithart (nezávislý, za KDU-ČSL), 1996-1998

Libuše Benešová (ODS), 1998-2000

Petr Pithart (KDU-ČSL), 2000-2004

Přemysl Sobotka (ODS), 2004-2010

Milan Štěch (ČSSD), 2010-2018

Jaroslav Kubera (ODS), 2018-2020

Miloš Vystrčil (ODS), od 2020.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner