Novým ředitelem Památníku Lidice je Eduard Stehlík

Pavel Hofman

Eduard Stehlík | FOTO: Pavel Hofman

Novým ředitelem Památníku Lidice je historik Eduard Stehlík. Známý historik skončil před několika měsíci za nejasných okolností u Armády ČR. Hovořil tehdy o nátlaku, který na něj nadřízení vyvíjeli. Důvodem zřejmě byly jeho názory. „Je potřeba narovnat vztah mezi obcí Lidice a Památníkem Lidice,“ upozornil Eduard Stehlík a dodal, že chce pokračovat v badatelské činnosti.

„Zaručuji se za to, že památník nebude nijak normalizován,“ konstatoval historik a důrazně dodal, že do řízení Památníku nebude vstupovat nikdo, ani Československý svaz bojovníků za svobodu.

Eduard Stehlík je autorem několika knih o Lidicích, 20 let se tématu Lidic věnuje. Měl vždy jasné názory a nenechal se ovlivnit vládní garniturou. To byl zřejmě důvod, proč musel odejít z Armády ČR. V roce 2019 poskytl rozhovor Revue FORUM. Na otázku, zda bylo v pořádku, že se lidé rozhodli k ozbrojenému odboji proti komunistům, odpověděl Eduard Stehlík takto: „Ano, samozřejmě. V této souvislosti je však nutné zdůraznit, že to byli právě komunisté, kdo tady rozpoutal třídní boj, který nebyl ničím jiným než občanskou válkou proti naprosté většině vlastního národa. Když se podíváme na první popravené po únoru 1948, jde o vynikající osobnosti, často účastníky protinacistického odboje v letech druhé světové války. Komunisté v nich viděli ohrožení, tak se jich zbavili.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner