Novým senátorem na Teplicku se stal primátor Hynek Hanza z ODS

ods.cz

Hynek Hanza, nový senátor za Teplicko | FOTO: ods.cz

Novým senátorem za Teplicko byl dnes zvolen teplický primátor Hynek Hanza (ODS). Ve finále doplňovacích voleb porazil ředitele gymnázia Zdeňka Bergmana (za hnutí Senátor 21). Po sečtení výsledků ze všech okrsků získal Hanza 57,17 procenta hlasů.

Hlasovat přišlo jen 9,26 procenta voličů, což je druhá nejnižší účast v dosavadní historii doplňovacích voleb do českého Senátu. Výsledky tak byly známy za zhruba 80 minut po uzavření volebních místností. Méně lidí přišlo jen k doplňovacím senátním volbám v Praze 10 v září 2014, a to 8,75 procenta.

Hanza se stane i v Senátu nástupcem svého předchůdce v čele Teplic Jaroslava Kubery (ODS), který v lednu náhle zemřel. Hanzovo zvolení bude znamenat i to, že senátorský klub ODS bude mít 19 členů stejně jako dosud nejpočetnější klubu Starostů. Porážka Bergmana, který před dvěma lety podlehl i Kuberovi, pak nechá Klub pro liberální demokracii – Senátor 21 šestičlenným, a tedy početně nejmenším.

Twitter

Na uspořádání Senátu volby na Teplicku nic významně nezmění. Rozložení sil bude platit až do podzimu, kdy se v říjnu spolu s krajskými uskuteční řádné senátní volby na třetině území republiky. Teplicka se letošní podzimní senátní volby týkat nebudou. Hanza se totiž ujme senátního mandátu po složení slibu na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024.

Hanza byl pokládán za mírného favorita vzhledem k tomu, že před týdnem zvítězil v prvním volebním kole se ziskem 29,73 procenta hlasů. Bergman do finále postoupil díky 22,15 procenta hlasů.

Kuberova nástupce v horní komoře si měli lidé původně vybírat už na přelomu března a dubna. Vláda ale hlasování odložila kvůli epidemii koronaviru. Nejvyšší správní soud následně uvedl, že kabinet jednal mimo své pravomoci. Vláda proto následně musela nechat Parlamentem schválit zákon, který konání voleb určil nejpozději na červen. Volby na Teplicku i nyní kvůli nákaze doprovázela zvýšená hygienická opatření.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner