Nyní se teprve ukáže charakter „nezávislých“ novinářů televize Prima

Eric Drooker

Komerční televize Prima je pod diktátem. Po včerejším zcenzurovaném neodvysílání Show Jana Krause s Jiřím Bradym, současným terčem hulvátství prezidenta Zemana, je však vidět, že se nejedná „pouze“ o velebení Andreje Babiše, ale o daleko větší problém. Kdo nazýval Primu nezávislou a nebojící se nazývat věci pravými jmény, musí svůj názor notně přehodnotit. Stále však platí, že televizi dělají lidé. Dokáží ti, kteří se pyšní svou nezávislostí, říci DOST a zareagovat tak na zvůli vedení Primy?

Silná snaha o ovlivňování zpravodajství komerční stanice funguje na pražské Palmovce už roky. Určité zkazky vycházely na povrch už dříve, ale vždycky se zdatným píáristům podařilo to nějak ututlat. Ať už šlo o žabomyší války Ivany Gottové s ostatními kolegy ve VIP zprávách nebo o absolutní nadvládu Jitky Obzinové nad obsahem i personálním obsazením zpravodajství. Od doby, kdy podle spekulací, které jsou více než přesvědčivé, do televize majetkově vstoupil ministr financí, je tendenční informování stále zřetelnější.

Diváci kupodivu přistoupili na hru o stanici, která se nebojí upozornit na nebezpečí migrační vlny, i kdyby k tomu měla použít zmanipulované reportáže, a začali oceňovat Primu jako objektivní a nezkorumpovatelnou. Logicky. Když něco vlastníte, nemáte přeci potřebu to korumpovat.

K podpoře Andreje Babiše a dehonestaci jeho názorových oponentů si přibrala televize ještě jedno sousto. Exkluzivní rozprávky s Milošem Zemanem, moderované Tomášem Hauptvogelem, který za své podlézání hlavě státu dokonce dostal cenu za profesionální práci. Od Babišova šéfredaktora Jaroslava Plesla, což není třeba dál komentovat.

Zatím se s touto politikou vedení Primy ztotožňují téměř všichni redaktoři, moderátoři a členové výrobních štábů. Na ně všechny ovšem nyní padá stín zcenzurovaného Bradyho. Kdo totiž dokáže pracovat pro nadřízeného, který prosazuje taková opatření, nese část viny na úpadku poctivé žurnalistiky.

Může přijít sto výmluv, proč se ve středu večer neobjevil Jiří Brady na červené pohovce Jana Krause, ale objektivně uvažujícímu divákovi je jasné, že zkrátka odněkud přišel zákaz. Najde se zaměstnanec Primy, který si uvědomí, jakému hnusu se podvoluje? Těžko. Každý bude radši čekat na výplatu a na svého chlebodárce nedá dopustit. Třeba se skandální jednání zase podaří obrátit v prospěch televize a všichni z toho vyjdou jako hrdinové. Kdo však bude takové pohádce věřit, změní se v naivního snílka, který stále nechce akceptovat, že svobodná novinařina je u nás ohrožena.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]