O Babišovu mailovou adresu se zajímá policie. Premiér je bezpečnostním rizikem, říká IT odborník

repro youtube

Andrej Babiš | FOTO: repro youtube

V pondělí upozornil server Seznam Zprávy na skutečnost, která vyšla najevo při předčítání premiérova nedělního hlášení známého jako „Čau lidi“. Andrej Babiš při něm četl z papíru, na jehož rubu kamera nechtěně zachytila vytištěný e-mail od ministra zdravotnictví Vojtěcha, s předmětem Report pro pana premiéra. Ten přišel předsedovi vlády na jeho soukromou adresu [email protected] Kromě faktu, že vládní korespondence chodí přes nezabezpečenou privátní mailovou adresu, to představuje také důkaz, že premiér je stále spojen s holdingem Agrofert, což setrvale popírá. O celou věc se aktuálně začala zajímat Policie České republiky.

Jak hned na počátku rovněž zjistily Seznam Zprávy, správcem předmětného poštovního serveru je pracovník IT oddělení holdingu Agrofert Martin Branský. K věci se ale odmítl vyjádřit, po dotazu reportérů zavěsil telefon.

Zakladatel portálu Hlídač státu Michal Bláha poskytl webu Seznam Zprávy vysvětlení rizik spojených s propojením e-mailu předsedy vlády České republiky s holdingem Agrofert. „Tento e-mail používá Andrej Babiš jak na soukromé věci, tak na řízení státu,“ uvedl IT expert a dodal, že disponuje důkazy o tom, že prostřednictvím tohoto mailu premiér koresponduje se členy kabinetu. Za velmi závažnou Bláha považuje skutečnost, že „veškerá korespondence na serveru odchází z rozsahu IP adres, které jsou využívány společností Agrofert, a.s.“, a nadto zde není vůbec žádná možnost šifrované komunikace. Všechny maily od předsedy vlády k ministrům a opačně tak mezi SMTP servery probíhají naprosto nešifrovaně.

FB Andrej Babiš

Bláha dále uvádí, že není známo, které osoby daný e-mailový server provozují, ani není jasné, kdo všechno, včetně blíže neurčených zaměstnanců Agrofertu, má k premiérově elektronické poště přístup, kdo ji může číst, ukládat, případně zneužít. Podle zjištění Martina Bláhy není tento e-mailový server pod kontrolou manažera pro kyberbezpečnost ministerstva vnitra ani Úřadu vlády, ani pod kontrolou Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). A to přesto, že vládní korespondence nejvyššího představitele státu by logicky měla mít maximální míru zabezpečení.

„Myslím, že Andrej Babiš je proto bezpečnostním rizikem státu,“ uzavírá IT odborník a dodává: „O situaci se začala zajímat Policie ČR (…) včera mě kontaktovali a ptali se na různé technické detaily.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner