O čem média mlčí: Čapí hnízdo nemělo pozemky, bylo předlužené a ztratilo všechny dokumenty

Andrej Babiš a Čapí hnízdo (ATEO / použito se svolením autora)

Andrej Babiš a Čapí hnízdo | FOTO: ATEO / použito se svolením autora

Většina českých médií nedokáže rozpoznat, co je podstatné v případu Farmy Čapí hnízdo. Někteří lidé pak dokonce tvrdí, že vůbec není jasné, zda došlo k dotačnímu podvodu. Jaké informace jsou tedy klíčové?

Kriminalistům jde nesporně o to dokázat, že byl převod firmy z Andreje Babiše na jeho blízké pouze účelový (nebo dokázat Babišovu nevinu, ale to by musel sám Babiš přijít s nějakým vysvětlením). Babišovi šlo zkrátka evidentně o získání dotace z Evropské unie ve výši 50 milionů korun určené pro malé a střední podniky a živnostníky. Miliardář Babiš přitom zrovna menším živnostníkem není. Musel proto firmu předat buď někomu důvěryhodnému, kdo by na dotaci dosáhl, nebo si ji musel sám od sebe koupit jako anonymní akcionář. Pro jakou variantu se rozhodl, nevíme. Jisté je, že firmu prodal anonymnímu akcionáři. Nám však bude stačit prokázat, že Farma Čapí hnízdo nefungovala samostatně, nezávisle na Babišových firmách.

Jaké jsou tedy důkazy závislosti na Babišovi?

  1. Čapí hnízdo nemělo žádné vlastní pozemky. Jak chcete uskutečnit nezávislý projekt, když všechno stavíte na cizích pozemcích? Proč se tato skutečnost v médiích nezdůrazňuje?
  2. Babišův Agrofert ručil Čapímu hnízdu za bankovní úvěr, který byl zhruba tisíckrát (!) vyšší, než byla reálná hodnota společnosti Farma Čapí hnízdo. Představte si, že chcete postavit dům, který pak budete pronajímat. Máte však k dispozici jen asi 20 tisíc korun. Naštěstí dostanete od EU dalších 500 tisíc. Avšak ani to vám zdaleka nestačí. Požádáte proto banku o úvěr ve výši 3,5 milionu. Banka vám řekne, že jste se zbláznili. Máte ale tatínka milionáře. Ten se vám za úvěr zaručí. Banka vám tedy nakonec díky tomu oněch 3,5 milionu půjčí. Vy pak budete splácet úvěr i s úroky, a pokud přestanete být schopni splácet, zaplatí za vás vše kamarád. Kdo tedy nese větší část podnikatelského rizika? Vy (např. Babišovy děti), kteří jste do projektu vložili 20 tisíc, nebo ten váš kamarád (v tomto případě firma vašeho tatínka miliardáře)?
  3. Všechny dokumenty o tehdejších majitelích Čapího hnízda, které by prokazovaly jejich identitu, se záhadně ztratily a Babiš je odmítá dodatečně znovu vytvářet. Další jasný důkaz, že šlo o podvod. Ani o tom se však v médiích nemluví.
  4. Babiš dlouhodobě skrýval majitele, ale o tom se v médiích mluvilo. Nakonec vše hodil na své dvě dospělé děti a svého současného švagra.

Potřebujete ještě jasnější důkazy? Pak patříte mezi skupinu naivních Babišových fanoušků, které je možné přesvědčit jedině prostřednictvím nějakého nového, ale lepšího miliardáře. Kdepak na vás s racionálními argumenty.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]