O čem se pořádně nemluví v kauze premiérův syn na Krymu

repro Seznam Zprávy

Andrej Babiš mladší | FOTO: repro Seznam Zprávy

Ve zpravodajské branži je termín „honeytraps“ široce znám, tento nástroj se užívá po staletí. Většinou jde o nalákání muže atraktivní ženou, nicméně třeba východoněmecká Stasi měla dobře cvičené mužské agenty (říkali jim Romeo), kteří sváděli postarší osamělé západoněmecké sekretářky a tahali z nich informace.

V kauze syn českého premiéra na Krymu máme zatím jen malou část informací. Ruský průvodce syna českého premiéra pan Protopopov v rozhovoru pro Právo tvrdil, že psychicky oslabenému synovi premiéra představil ženu, kterou mu doporučil jeho známý. Pak ho na Ruskem okupovaném Krymu nechal minimálně několik týdnů samotného jen s ní. Tento rozhovor doporučoval a sdílel sám český premiér, takže to je oficiální verze událostí. Existují také fotky premiérova syna s touto ženou.

Jak se syn premiéra na Krym dostal (únos/neúnos), pro tento aspekt případu není důležité. Každopádně tam evidentně byl a přestože byl v psychicky nelehké situaci (plus sám v cizím prostředí vojensky okupovaného území), byla mu dle slov jeho ruského průvodce defacto dohozena konkrétní žena. Už to samo o sobě je výrazně podezřelé.

Když známe obvyklé fungování ruských zpravodajských služeb, můžeme vymodelovat několik možných scénářů.

FÁZE 1: VYTVOŘENÍ DETAILNÍHO PSYCHOLOGICKÉHO PROFILU CÍLOVÉ OSOBY

– Pokud se na vámi plně ovládané území dostaví syn premiéra země, kterou potřebujete k něčemu dotlačit (obří zakázka na Dukovany pro Rosatom), první prioritou je dostat se do blízkého okolí dané osoby – premiérova syna. Odposlechy komunikace a konstantní sledování jeho pohybu jsou v tak kontrolovaném prostředí Krymu naprostý základ. Krym je defacto vojenská základna úzce sledovaná GRU i FSB, je to takový skleník, ve kterém ruští zpravodajci sledují každého cizince. Takže během několika dní víte přesně s kým a jak komunikuje, jaká je jeho denní rutina, co pije, co je pro něj důležité přes den dělat.

– Vytvoříte psychologický portrét. Pokud je člověk ještě v těžké osobní situace kvůli případné psychické nemoci, tak je to o to jednoduší. Takové lidi jde ještě lépe ovládat a manipulovat. Víme také, že byl se svým ruským průvodcem „na dovolené“ v Kaliningradu na jaře 2016, což je další ruská vojenská základna. Už tam mohl být vytvářen jeho psychologický profil, téměř jistě byl jako syn českého vicepremiéra a pravděpodobného budoucího premiéra úzce sledován jako VIP cíl.

FÁZE 2: NAVÁZÁNÍ ÚZKÉ OSOBNÍ VAZBY

– Na základě těchto informací je zvolena metoda, jak se k němu dostat nablízko. Sám pan Prokopopov řekl, že si daná dívka po několika desítkách minut se synem premiéra sedla a defacto se o něj starala. Syn českého premiéra byl dle dostupných informací v naprosto neznámém prostředí ponechán sám s touto ženou. A nevíme kým dalším. Skrze blízký osobní vztah lze psychicky zranitelného člověka dost jednoduše ovládat a manipulovat, zvlášť když máte jeho detailní psychologicky profil (viz FÁZE 1). To je třeba věc, na které před lety v Česku pracoval ruský zpravodajec pan Rachardžo, než byl odhalen. Vytvářel psychologické profily českých generálů, aby je pak jiní zpravodajci mohli zkoušet rekrutovat na základě identifikovaných slabostí.

FÁZE 3: VYTĚŽENÍ INFORMACÍ

– Jakmile máte blízký přístup k dané osobě, její velkou důvěru (FÁZE 2) a psychologický profil (FÁZE 1 i 2), tak můžete začít z cílové osoby vytahovat informace. Pokud to je ještě přes osobní romantický vztah, je to ještě jednodušší. Historie zná stovky takových případů. Syn premiéra velmi pravděpodobně neměl k dispozici utajované nebo citlivé informace o politice českého státu, takže to se nedozvíte. Ale o to v tomto případě nejde, tato cílová osoba není zdroj informací uvnitř armády, kde o podobné informace jde. V případě syna premiéra vás zajímá cokoliv se dozvíte o premiérovi, jeho soukromí, rodině, způsobu přemýšlení a jednání, které není veřejně známé.

– Jeho psychicky nalomený syn (s možnou psychiatrickou diagnózou) je k tomu dobrým zdrojem, pokud ho máte po dobu týdnů v defacto pevně kontrolovaném prostředí v úzké blízkosti ženy, které důvěřuje. Cíl je jednoduchý – vytvřit si co nejdetailnější znalost osobního jednání premiéra státu EU a NATO, ať už jde o jeho slabiny, vztahy s lidmi v rodině, a tak dále. Díky tomu v budoucnu můžete vést své další operace. Nebudu tu rozvádět jaké možnosti se otevírají, aby to nepůsobilo, že tvrdím, že se to u premiéra Babiše stalo. To netvrdím. Jen říkám, že takhle obvykle ruské zpravodajské služby postupují. A bylo by divné, kdyby v případě takto zlaté šance postupovaly jinak.

FÁZE 4: MOŽNÉ VYDÍRÁNÍ NEBO STRAŠENÍ

– Zde jsme ve fázi spekulací, protože netušíme, kdy a jak dlouho přesně premiérův syn na Krymu byl, kdo ho kdy doprovázel, jaký přesný profil měla daná žena, jeho průvodce včetně tchána tohoto průvodce. Také nevíme, jakou komunikaci měl sám premiér se svým synem v té době, jakou případnou komunikaci měl s limi okolo něj. Zdali někomu něco slíbil, nebo zdali mu byla jen jasně naznačeno – podívej se jak pevně v rukách máme nebo můžeme mít tvého syna. To jsou otázky, na které veřejně neznáme odpověď. Netušíme, zdali tam syna vědomě nechal odvézt český premiér, netušíme, jak se syn dostal zpět. Netušíme, zdali byl během těch několika týdnů vytvořen kompromat týkající se premiérova syna, který může být premiérovi připomenut v době, až bude rozhodovat o něčem důležitém.


Jsou to citlivé otázky. Zvlášť v okamžiku, kdy je premiérův syn možným pachatelem v kauze Čapí hnízdo, tak evidentně slabým místem premiéra v této ruské části tohoto příběhu. A kdy je chudák v psychickém stavu, který není ideální – ať už má nebo nemá schizofrenii.

Tímto příběhem chci jenom říct, že tato část příběhu je pro náš stát obrovsky závažná, ať už domácí část kauzy syn – Čapí hnízdo dopadne jakkoliv. O této části příběhu se mluví mezi diplomaty našich spojenců, protože jak říkají – nevíme zdali, kdy a jak byl český premiér buď součástí tohoto ruského příběhu, nebo kdy mu bylo jak vyhrožováno či byl politicky vydírán. To ho nestaví do role oběti, ale do situace, kdy celá kauza má výrazný bezpečnstní rozměr pro celý stát. Premiér defacto rozhoduje o nemalé části české zahraniční a bezpečnostní politiky.

Takže pečlivě sledujme, zdali se bude nějak měnit postoj premiéra k jaderné zakázce na Dukovany. To je zatím ta hlavní a nejviditelnější záležitost v ruské/bezpečnostní části této kauzy.

Vyšlo na facebookovém profilu autora.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner