Je zvláštní, že o prezidentu Zemanovi se ví jen ve chvílích, kdy se o nic důležitého nejedná. Má-li promluvit k dění na Ukrajině, mlčí. Má-li se vyjádřit k prohranému sporu o článek Ferdinanda Peroutky, je potichoučku zalezlý v lánské noře. Ovšem teď halasně vstoupil ústy právníka Marka Nespaly do sporu s psychiatričkou a bývalou ministryní pro lidská práva Džamilou Stehlíkovou. Požaduje po ní veřejnou omluvu a milion korun za výroky, které o něm v souvislosti s jeho nedávnou hospitalizací pronesla do médií.
Podle advokáta by se měla Džamila Stehlíková omluvit za „nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana“. Stehlíková, která vykonává soukromou psychiatrickou praxi, totiž několikrát prohlásila v médiích, že prezident trpí cirhózou jater, a vyjadřovala se i k dalším okolnostem Zemanova zdravotního stavu.
Zeman přežil je díky obětavé a vysoce nadstandardní péči desítek lékařů,sester,ošetřovatelů a dalších lidí. Nyní po mě chce mimo milionu a omluvy, abych sdělila jména kolegů, od kterých jsem získala informace o jeho zdravotním stavu. Bylo to z otevřených zdrojů,pane prezidente!
— Džamila Stehlíková (@DzamilaStehlik) January 23, 2022
V říjnu loňského roku, v době, kdy byl prezident před sněmovními volbami opakovaně hospitalizován ve vojenské nemocnici v pražských Střešovicích, napsala Stehlíková na svém blogu, že tiskový mluvčí a prezidentovo okolí tají skutečný stav Miloše Zemana a záměrně o zhoršujícím se fyzickém a psychickém stavu veřejnost neinformují.
„Informování veřejnosti o zdravotním stavu hlavy státu je veřejným zájmem. Je nepřípustné, aby tiskový mluvčí v reakci na dotazy urážel veřejnost přezíravými bonmoty a mlžením,“ psala Stehlíková v jasné narážce na Ovčáčkovy tweety, ve kterých neinformoval pravdivě, což mohla veřejnost lehce odhalit. Poté, co byl prezident 10. října odvážen v bezvládném stavu sanitkou do nemocnice, napsal Ovčáček, že „prezident na základě doporučení svého ošetřujícího lékaře vyslovil souhlas s hospitalizací“.
Z televizních záběrů však bylo patrné, že Miloš Zeman je v bezvědomí, a těžko tak mohl souhlas udělit. Navíc celá hospitalizace se uskutečnila v rekordním čase a krátce poté, co se prezident setkal s tehdejším premiérem Andrejem Babišem. V následujících dnech se pak z oficiálního hradního twitteru namísto informací o zdravotním stavu hlavy státu linula jen nesourodá změť modliteb, žalmů, urážek a nepochopitelných výkřiků, které byly ještě podpořeny prohlášeními prezidentovy manželky či vedoucího hradní kanceláře Vratislava Mynáře. Nic z toho však situaci nevysvětlovalo, ale jen přilévalo olej do ohně oprávněných pochybností.
Kancelář prezidenta republiky byla ve zlomových časech této země vždy posledním místem, kde vlál už rozdrásaný prapor svobody.
Nastupující nová moc ale nakonec s pomocí všeho ochotných ovládla i tuto poslední baštu.
A pak následovala mimořádně tragická léta pro tento národ.
— Jiří Ovčáček (@exPREZIDENTCR) October 16, 2021
Na základě své dlouholeté klinické zkušenosti nastínila Džamila Stehlíková možnou Zemanovu diagnózu. „Podle anamnézy, z osobních kontaktů s panem prezidentem staršího data a nedávných informací od kolegů, lze předpokládat, že důvodem hospitalizace byl metabolický rozvrat v rámci alkoholické jaterní cirhózy. Infuzní léčba ve vojenské nemocnici zažehnala metabolický rozvrat, ale abstinence od alkoholu v průběhu osmidenní hospitalizace vedla k náběhu na delirium tremens. Dobu pobytu prezidenta v nemocnici mohla prodloužit mj. právě léčba počínajícího deliria,“ shrnula informace Stehlíková.
Navíc se ještě zmínila o „záludné komplikaci“, tzv. Korsakovově psychóze, při níž dotyčný kromě jiného nahrazuje výpadky paměti náhodnými smyšlenkami či je dezorientován v čase. Stačí si jen vzpomenout na Zemanův dávnější výrok v jakémsi z mnoha pořadů Jaromíra Soukupa, když chtěl „dokouřit pohanku“, nebo na návštěvu maďarského premiéra Viktora Orbána, jehož měl Zeman podle zdroje z prezidentova blízkého okolí oslovovat Andreji a hovořit na něj rusky, či zkazky o prezidentově pozorování pavouků, jimž padaly nohy.
To vše svědčí o závažném zdravotním problému. Navíc, když během prezidentovy hospitalizace unikla do médií i SMS zpráva poslance ANO a lékaře IKEM Julia Špičáka, kterou adresoval premiérovi Andreji Babišovi. Špičák v ní psal, že prezident trpí jaterním onemocněním, ale prý ještě není tak rozšířené, aby byla nutná transplantace jater.
Ve svém blogu Stehlíková Zemana tvrdě přirovnala k jeho předchůdci, ke komunistickému prezidentu Gottwaldovi, který byl rovněž znám svojí nadměrnou náklonností k alkoholu, a aby vyvrátila možné pochybnosti, uvedla na závěr, kde získala informace, na jejichž podkladě popsala prezidentův zdravotní stav. Její závěry se opíraly „pouze o anamnézu, o data z veřejných zdrojů a standardní diagnostickou rozvahu“.
Tento týden se v televizním vysílání CNN Prima News potkal advokát Marek Nespala zastupující prezidenta se svým kolegou Arturem Ostrým, který je právním zástupcem doktorky Stehlíkové. Nespala prohlásil, že prezident ji žaluje „za zásah do svých lidských práv a svobod a práv osobnostních“. Ostrý tvrdil, že o žádný negativní zásah nešlo, naopak že Džamila Stehlíková „přinesla na zdravotní stav prezidenta erudovaný, etablovaný odborný pohled“.
Poté se oba právníci přeli, zda formulace „skokové zdementnění, delirium tremens, Korsakovův syndrom u skokově zdementnělého pacienta a dementního seniora“ jsou, či nejsou příkladem nactiutrhání.
Hradní právník tvrdí, že „nastudoval se svolením celou dokumentaci, za odborného dozoru, a nic z toho, co paní doktorka píše, z toho svého psychiatrického oboru, tak nic z toho není pravda“.
Jenže prezidentovo okolí trochu pozapomnělo na některá vyjádření dalších osob, které v žádném případě nemají jakýkoliv důvod Miloši Zemanovi škodit. V první řadě to je Zemanův předchůdce v prezidentské funkci, Václav Klaus. Ten ve svém vystoupení po setkání s Milošem Zemanem řekl, že prezidenta trápí chronické onemocnění jater. „Každé malé dítě ví, že má určitě vážné zdravotní problémy, které souvisejí s jeho stylem života, s tou skleničkou na straně jedné a s tou cigaretkou na straně druhé,“ řekl loni v říjnu Klaus Rádiu Impuls.
Druhým nezávislým hlasem, a ještě navíc i nezpochybnitelnou autoritou, je profesor Pavel Pafko, který se o chronickém onemocnění jater v Zemanově případu rovněž zmínil, a to v rozhovoru pro Radiožurnál. Na přímou otázku moderátora, zda jde o cirhózu, pak odvětil: „Ano, takže všechno je jasné.“ A následně vysvětlil, že cirhóza má dlouhá léta minimální nebo žádné příznaky, až se pak náhle projeví. Zeman se však nedávno vyjádřil, že Pavel Pafko o jeho zdravotním stavu nic neví. Jen jaksi pominul, že profesor Pafko je členem jeho lékařského konzilia. Spíše jde tedy o účelovou snahu názor uznávaného lékaře zdiskreditovat. Sám prezident neustále omílá, že mu nic není, že jen trpí nechutenstvím. Nicméně již od 10. října, tedy od prvního dne, kdy byl hospitalizován, má zavedenu sondu pro umělou výživu. To se s pouhým nechutenstvím příliš neslučuje.
Džamila Stehlíková je pevně rozhodnuta čelit případné žalobě, protože se podle svých slov dopustila „pouze malých nepřesností v jinak pravdivé diagnóze“.
Bude tedy zajímavé sledovat, zda k soudu nakonec vůbec dojde, neboť v takovém případě leží důkazní břemeno na žalující straně. Hrad by tak musel dokázat, že Miloš Zeman cirhózou jater ani jinou ze zmíněných obtíží či chorob netrpí. A to by jinak než zveřejněním kompletního prezidentova chorobopisu učinit nemohl. Bylo by to patrně velice zajímavé čtení, které by už Jiří Ovčáček nemohl svými chiliastickými výkřiky nijak relativizovat. Teprve pak by se definitivně ukázalo, zda prezidentovo okolí celou dobu mlžilo a záměrně uvádělo nepravdy a lži takového rázu, že se od nich Ústřední vojenská nemocnice musela distancovat: „ÚVN nese zodpovědnost za svá vyjádření. Nemůže však nést zodpovědnost za vyjádření jiných subjektů ať již do médií, nebo na sociálních sítích.“ Třeba naprosto směšný výrok o tom, že ve chvíli, kdy prezident ležel v kritickém stavu na anesteziologicko-resuscitačním oddělení, měl podle Ovčáčka obědvat vinnou klobásu s bramborovou kaší a meruňkové buchty.