O COVID-19 jsme měli mluvit už v lednu, řekl Svoboda. Nic by to nezměnilo, oponoval Vojtěch

archiv

Adam Vojtěch a Bohuslav Svoboda | FOTO: archiv

V pořadu Partie Terezie Tománkové na FTV Prima vystoupil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a bývalý pražský primátor a lékař Bohuslav Svoboda. Svoboda Vojtěchovi připomněl, že již 28. ledna varoval před pandemií koronaviru, ale poslanci o problému nechtěli debatovat. Ministr odmítl, že by dřívější debata mohla cokoli změnit.

Poslanec ODS zdůraznil, že v současné době uvolňování opatření je důležité lidem říkat, že přístup k dalšímu šíření koronaviru záleží zejména na jejich osobní zodpovědnosti. „Je nutné, aby lidé znali rizika,“ zdůraznil Svoboda. „Volat po nějakém další vypnutí země je nepřijatelné,“ dodal s tím, že občané mají vědět, co je čeká, pokud pojedou do rizikových oblastí. „Osobní svoboda jednotlivce je to nejvyšší,“ uvedl Svoboda.

Pavel Hofman

„Silně pochybuji o tom, že i kdybychom 28. ledna vedli debatu na půdě Poslanecké sněmovny, měli bychom tu nakonec méně pozitivně testovaných a méně úmrtí,“ prohlásil Vojtěch. To, že byl nedostatek ochranných prostředků, je podle ministra zdravotnictví normální a dělo se to ve všech zemích Evropy.

Uvolněná nálada

Moderátorka připomněla, že ve společnosti je momentálně daleko uvolněnější nálada a lidé se koronaviru příliš nebojí, což vede i k nedodržování opatření. „Je to daň za úspěch,“ uvedl Vojtěch, který ale předtím prohlásil, že je podivné, že ve Velké Británii jsou pláže plné lidí, ačkoli smrtnost na COVID-19 zde byla daleko větší než například v Česku. Ministr zdravotnictví další „vypnutí republiky“ v případě druhé vlny koronaviru nevyloučil, ač řekl, že plošná opatření už by zaváděl velmi nerad.

„Hlavní problém, který máme, je ten, že výsledky boje s touto nemocí nejsou naší zásluhou. Nevíme, kolik máme nemocných. Ale to, co víme bezpečně, je, že COVID-19 probíhá jako lehké onemocnění,“ připomněl Svoboda s tím, že v jihoevropských zemích je u lidí na buněčném obalu jiná informace a že genetika hraje zásadní roli.

Vojtěch taktéž odmítl, že by zdravotníci nedostali odměny za dobu boje proti koronaviru. „Pan ministr může říkat, co chce,“ kontrovala předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková, podle níž mezi zdravotníky dostatek peněz rozdělen nebyl. „Ti lidé dělali všechno, aby nemocnice fungovaly. A proto si myslíme, že odměny si zaslouží všichni,“ připomněla. „Zdravotníci pomohli nám, teď musíme pomoci my jim,“ souhlasil s Žitníkovou Svoboda.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner