Když se v Českém rozhlase mluví o médiích, je zjevně důležité, aby to mělo šťávu. A tak se ve středu 12. února dočkáme velké show nazvané „Mediální gramotnost a mediální výchova“. Pohovoří jeden člen dezinformační scény u nás, zástupci premiéra Andreje Babiše a ombudsman Českého rozhlasu. Tohle je totiž ta vyváženost, kterou už tak dlouho hledáme.
Takže nejprve konkrétní jména. Petr Žantovský, člen Rady ČTK nominovaný hnutím ANO, pravidelný přispěvatel Parlamentních listů, miláček dalších dezinformačních médií a člověk, který sám sebe pasoval na odborníka na média, ač je ve skutečnosti odborníkem na podlézání aktuálně vládnoucí moci (Klaus, Zeman, všechno jedno).
A je tu také další člen mediální rady, Vadim Petrov z Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Chcete zkusit hádat, kdo jej nominoval? Už nemusíte, bylo to hnutí ANO, samozřejmě. Pan Petrov se dezinformačních médií také neštítí, naopak, a srdnatě v RRTV zastupuje zájmy těch, kdo jej tam poslali.
Ondřej Neff, další z diskutujících, patří do stejného názorového spektra jako dva výše zmínění pánové. Pravidelně píše do Lidových novin Andreje Babiše, tedy do těch novin, které pravidelně útočí na politické konkurenty hnutí ANO, případně šíří nepravdivé informace tak, jak je potřeba. Jejich šéfredaktor István Léko je dlouholetým kamarádem současného českého premiéra.
V pozvánce na debatu je hned několik otázek, na které budou účastníci odpovídat. Doufáme tedy, že si pan Žantovský vybere tuto: „V čem se liší ideologické působení interpretů mediálních obsahů dnes a před rokem 1989?“ Bylo by dobré, kdyby popsal vlastní zkušenost. Toto on sám publikoval v komunisty zničeném časopise Melodie, takže je zjevné, že se v ideologických hlediscích skvěle vyzná:
Zúčastnění pánové budou odpovídat také na toto: „Proč je v této sféře zapojena řada neziskových organizací, z jakých zdrojů jsou jejich aktivity (například Jeden svět na školách) financovány a proč?“ Je samozřejmě jasné, že dojde na pohádku o zlých neziskovkách, to je jasné. Šokující je ale zejména fakt, že ten údajně vyvážený Český rozhlas si ani nepozve nikoho ze zástupců těchto organizací, aby odpověděli, jak to skutečně je. Místo toho dostane prostor dojmologie, jak už ji ostatně známe ze zmiňovaných Parlamentních listů.
Až se bude v Česku opět demonstrovat za veřejnoprávní média, vzpomeňme prosím na to, že o Český rozhlas jsme se měli bát v době, kdy byl zvolen jeho současný ředitel, nikoli teď, kdy legitimizuje lži a pozve si na „debatu“ tři lidi stejných názorů, tedy těch názorů, které vyhovují současné vládní garnituře, aniž by je alespoň doplnil oponenty a hlavně skutečnými odborníky. Je to ostuda.