O Novotného dopisu čínskému ministru zahraničí referovaly dvě čínskojazyčné televize

Pavel Novotný v ve zprávách v čínštině  (printscreen NTDTV)

Pavel Novotný v ve zprávách v čínštině | FOTO: printscreen NTDTV

Zahraničněpolitický apel starosty městské části Praha-Řeporyje na Čínu dosáhl na své cestě k uším ministra zahraničí dalšího důležitého momentu, když o něm referovaly čínskojazyčné televize. Tchajwanci si jeho postoje považují, tvrdí expertka. 

Videa z obou televizí referují o Novotného dopisu, v němž se starosta ostře vymezuje proti výhrůžkám čínského ministra zahraničí Wanga I, že předseda českého senátu za svou cestu na Tchaj-wan „zaplatí vysokou cenu“. Ve zmíněných zpravodajských příspěvcích postavených na komentáři a fotkách v obou případech Novotného zmiňují. Jméno pražského komunálního politika zaznívá v 5., resp. 19. vteřině ukázek jako „no-vo-to-ný“.

Televize Novotného počin nerozvádí. „V těch videích je jen obsah Novotného dopisu. Tchajwanci to nepovažují za humor. Hodnotí to velmi pozitivně. Českou republiku kvůli tomu chválí a považují ji za probuzený národ,“ přiblížila pro deník FORUM 24 Veronika Sunová, jednatelka organizace Lidská práva bez hranic, která sleduje zejména případy porušování lidských práv v Číně.

Novotný z pozice řeporyjského starosty nepronikl do zahraniční televize poprvé. V souvislosti se svou účastí na vysílání ruské státní televizní manipulativní a dezinformační platformy Rossija 1, kde loni v prosinci hájil odstranění sochy ruského maršála Koněva a vztyčení pomníku Ruské osvobozenecké armádě (obojí v Praze), čelil kritice, že tím jen bezděky posloužil propagandě Kremlu.

V případě dvojice čínskojazyčných stanic, které referovaly o jeho satirickém dopisu čínskému ministru zahraničí, však zneužití Pekingem nehrozí.  NTD TV News je zpravodajský kanál americké televize New Tang Dynasty Television financované praktikujícími přívrženci učení Falun Gong. Tato v New Yorku sídlící televize se ve zpravodajství zaměřuje na Čínu a pokrývá témata, která tamní komunistický režim cenzuruje. Také společnost stojící za druhým z videí pracuje zjevně standardně, soudě podle skutečnosti, že ji běžně cituje přední tchajwanský server Taiwan News.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]