O post šéfa Pirátů se přihlásila výrazná postava. Může překonat trauma, které pociťují?

Senátor Lukáš Wagenknecht (za Piráty) (Piráti/se svolením autora)

Senátor Lukáš Wagenknecht (za Piráty) | FOTO: Piráti/se svolením autora

Piráty čeká v lednu celostátní fórum, na kterém si zvolí nové vedení. O funkci stranického předsedy se chce ucházet i pirátský senátor a bývalý náměstek na ministerstvu financí Lukáš Wagenknecht. Pirátská strana vstoupila do nové etapy, která rozhodně nebude snadná. Pokud v ní mají Piráti obstát, musí se vzpamatovat z debaklu, který zakusili v říjnových volbách, a začít využívat možnosti, které mají. Může jim v tom pomoci auditor Wagenknecht?

Rána a šok, které Piráti utržili v letošních sněmovních volbách, jsou natolik hluboké, že je celkem přirozené, že si žádá docela dlouhou dobu se z nich vzpamatovat a chvíli trvá, než se Piráti dají dohromady a navenek budou působit zase svěžím a energickým dojmem. Přesto jim nakonec nezbývá nic jiného než se sebrat, jít dál a uvědomit si, že na tom v tuhle chvíli vzhledem k tomu, jak špatně ve volbách dopadli a jak velké množství poslanců ztratili, ve výsledku nejsou vůbec zle.

()

V nové vládě Petra Fialy bude mít Pirátská strana významné zastoupení. Tři členové kabinetu můžou sehrát důležitou roli a rozhodně nemusí být jen do počtu. Zásadní je i to, že na ministerstvo zahraničních věcí nastoupí pirátský kandidát Jan Lipavský. To, že se ministrem stane, je velkým úspěchem premiéra Fialy, ale koneckonců i Pirátů. Může je těšit to, že v tomto ohledu byli úspěšnější než sociální demokracie, která si v minulosti některé své kandidáty na ministry proti vůli prezidenta Miloše Zemana neprosadila.

Když to shrneme, na stranu se čtyřmi poslanci to v žádném případě není málo. Nyní je potřeba, aby Piráti ve vládě předvedli, co umí, dokázali dané ministerské pozice zužitkovat k naplnění toho, co svým voličům dlouhodobě slibují, a zároveň aby se vyvarovali osudu již zmíněných sociálních demokratů.

Jestliže si v kabinetu začnou připadat jako onuce a budou mít dojem, že jejich vládní partneři navzdory koaliční smlouvě, kterou Piráti odsouhlasili, prosazují pro ně nepřijatelné věci, musí se sebrat a bez velkých řečí z vlády odejít. Pokud by jen planě vyhrožovali, ve vládě však stále zůstávali a lpěli na ministerských funkcích, stali by se stejně směšnými jako sociálnědemokratičtí politici.

Pirátská strana a její zvyklosti a specifika

Pro další směřování Pirátské stany bude samozřejmě klíčové její celostátní fórum, které se má konat v lednu. Současný předseda Pirátů Ivan Bartoš, jak uvedl na pirátském fóru, všechny okolnosti své možné kandidatury pečlivě zvažuje a zatím se k ní nerozhodl. Svoji kandidaturu na šéfa strany už ale oznámil pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Ten je výraznou postavou už od doby, kdy z něj Andrej Babiš učinil svého náměstka na ministerstvu financí, kde však později po sporech s předsedou hnutí ANO skončil. Wagenknecht v roce 2019 rovněž zahájil právní žalobu u Evropského soudního dvora ohledně střetu zájmu a dotačního podvodu v kauze Čapího hnízda premiéra Andreje Babiše a holdingu Agrofert a celkově se v této záležitosti velmi angažoval.

Přesto je záměr Lukáše Wagenknechta kandidovat na předsedu Pirátů celkem překvapivý. Do horní komory parlamentu byl Wagenknecht za Piráty zvolen v roce 2018 a do Pirátské strany vstoupil až o rok později. Vzhledem k tomu, jak specifickou skupinou Piráti jsou, že mají spoustu různých pravidel, zvyklostí a svých zvláštností, kterými se minimálně zčásti odlišují od jiných uskupení, vedení Pirátů už z principu vyžaduje značné schopnosti a znalosti jejich vnitřních zákonitostí a zřejmě i silné osobní vazby.

Lukáš Wagenknecht navíc působí jako sólista, který má své cíle a principy, za nimiž si jde velmi přímočaře a vehementně, a je velká otázka, nakolik by dokázal držet pohromadě a sjednocovat takový organismus, jakým je Pirátská strana, který má tendenci hodně intenzivně žít svým vlastním životem a mnoho energie směřovat do svého vnitřního fungování a svých demokratických procedur. Vyžaduje to zřejmě hodně vnímavého, konsensuálního a komunikativního člověka, který kromě velkého diplomatického talentu má i značnou přirozenou autoritu.

Piráti a jejich trauma

Na pirátském fóru senátor Wagenknecht popsal, proč se rozhodl na předsedu Pirátů kandidovat: „Když jsem před několika lety vstupoval do strany, vnímal jsem Piráty jako jedinou stranu, která se dokáže sebevědomě postavit starým pořádkům. Jako stranu, se kterou sdílím své hodnoty, priority a přístup k demokracii. Nyní jsme v situaci, která podle mě není dobrá. Nechci hodnotit důvody, proč tomu tak je, chci se dívat dopředu. Stává se z nás v posledních týdnech submisivní politický přívěsek se čtyřmi poslanci,“ zdůraznil bývalý náměstek na ministerstvu financí.

Danuše Nerudová (Mendelova univerzita / se svolením autora)

Následně k tomu Lukáš Wagenknecht dodal: „Při jednoduchém spočítání našeho vlivu ve sněmovně a jeho promítnutí k naší síle ve vládě je to logické. Čeho se nejvíce obávám a čemu chci zabránit, je negativní dopad celostátní úrovně politiky na naše pozice v regionální politice, která bude na úrovni radnic bilancovat příští rok na podzim. S tím jde ruku v ruce příležitost posílit naši pozici v Senátu.“

Na to říct, jestli se z Pirátské strany stává submisivní politický přívěsek se čtyřmi poslanci, je samozřejmě ještě brzy. Vstup do vlády si Piráti odhlasovali velmi výraznou většinou (pro vládní koaliční smlouvu bylo 82,1 procenta hlasujících a do hlasování se zapojilo celých 90,7 procenta Pirátů). Jestli se zástupci Pirátské strany budou jako submisivní přívěsek projevovat ve vládě, to uvidíme až v následujících měsících.

Hodnotit lze maximálně to, že Petr Fiala a vládní partneři Pirátů nehodili přes palubu pirátského ministerského kandidáta Lipavského a stejně tak ho nehodili přes palubu ani samotní Piráti. Kdyby submisivním přívěskem byli, s Janem Lipavským by se v tuhle chvíli do čela ministerstva zahraničních věcí už nepočítalo. Co se týče síly Pirátů ve vládě, hodně pak záleží na tom, jak šikovně si Pirátská strana bude počínat a zda dokáže využít svoje spojenectví se Starosty.

Je zjevné, že Piráti se budou muset na svém lednovém celostátním fóru ještě vrátit k letošnímu volebnímu výsledku a vyříkat si ho. Lukáš Wagenknecht může mít docela dobře pravdu v tom, že po volbách cítí u Pirátů vnitřní trauma, protože se jede dál, jako by se nic nestalo. Wagenknecht poukazuje na to, že v rámci Pirátské strany vnímá potřebu spojování. Piráti si tak budou muset odpovědět na otázku, kdo v jejich čele nejvíce napomůže tomu, že se přenesou přes ono trauma a budou se soustředit na to, co je čeká dál, jestli to bude Lukáš Wagenknecht, Ivan Bartoš nebo někdo jiný.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]